Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Producent czołgów przejmie chrzanowski Fablok?

Czy producent czołgów przejmie najstarszą w Polsce fabrykę lokomotyw? Inwestowaniem w Chrzanowie zainteresowane są należące do grupy BUMAR Zakłady Mechaniczne Łabędy z Gliwic, specjalizujące się m.in. w produkcji ciężkich pojazdów wojskowych. Niewykluczone, że umowa na dzierżawę lub sprzedaż Fabloku zostanie podpisana już w marcu.

Fot. archiwum RK

Posłuchaj relacji Marka Mędeli
Lokomotywy z Fabloku - fot. www.fablok.com.pl

Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy z Gliwic to pierwszy inwestor, który wykłada karty na stół i oficjalnie mówi o przejęciu Fabloku. Firma, która specjalizuje się m.in. w produkcji czołgów, w Chrzanowie chce rozwijać działalność w branży kolejowej.

" Chcemy kontynuować produkcję, w której doświadczenie mają pracownicy Fabloku . Są to remonty, produkcja zestawów kołowych i wózków, modernizacja lokomotyw " - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Tomasz Olszewski, dyrektor ds. rozwoju produkcji cywilnej w firmie Bumar-Łabędy.

Umowa dzierżawy może zostać podpisana w marcu . Wtedy nowy właściciel Fabloku może ponownie zatrudnić część zwolnionych pracowników i wznowić produkcję. Na razie jednak nie wiadomo ile osób, będzie mogło wrócić do pracy w najstarszej w Polsce fabryce lokomotyw. Pierwszeństwo na pewno będą mieli specjaliści.
Firma z Gliwic to nie jedyna spółka, która chce przejąć Fablok. W grę wchodzą jeszcze dwie, trzy firmy . Syndyk Fablok w całości lub części chce oddać nowemu właścicielowi za miesiąc.

"Jeżeli nie będzie to umowa na dzierżawę całego Fabloku, będę podpisywał umowy na dzierżawę poszczególnych fragmentów lub nawet urządzeń w zakładzie" - mówi syndyk Lesław Kolczyński.

Przeczytaj też: Chrzanów: sąd ogłosił upadłość Fabloku

Wiadomo, że pieniędzy z dzierżawy lub sprzedaży Fabloku zabraknie dla wszystkich wierzycieli. Ich lista jest długa. Zobowiązania po poprzednich właścicielach to około 70 milionów złotych. Oprócz pracowników to m.in. ZUS, Urząd Skarbowy, urząd miasta i dostawcy mediów.

(Marek Mędela)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię