„Warunki są bardzo dobre. Rano wiatr był umiarkowany. Temperatury wynosiły o godz. 8 od 12 stopni na Markowych Szczawinach przez 13 stopni na Klimczoku, po 16 na Hali Miziowej. Widoczność jest bardzo dobra” – podał ratownik dyżurny stacji GOPR w Szczyrku.

Temperatury w ciągu dnia jeszcze wzrosną i przekroczą 20 stopni. Synoptycy nie prognozują w sobotę opadów. Taka aura zachęca do wycieczek w góry. Deszcz może popadać w niedzielę.

Dziś w godzinach od 10 do 12 ratownicy organizują „otwarty dyżur” w goprówce na górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Można będzie tam porozmawiać o przygotowaniu do wyjścia na szlak i bezpieczeństwie. Natomiast za tydzień ratownicy podobną akcję mają zorganizować w stacji na Hali Miziowej.

Turyści, którzy wybiorą się na spacer po górach, muszą być właściwie przygotowani do wędrówki. Należy się ubrać uwzględniając, że pogoda bywa zmienna. Szczególnie ważne są: solidne obuwie, nakrycie głowy i nieprzemakalna kurtka. Należy mieć zapas płynów. Turyści powinni zabrać ze sobą naładowany telefon z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

Jeśli nadejdzie burza, trzeba zejść z otwartej przestrzeni. Nie wolno chronić się pod drzewem z uwagi na spadające konary. Nie należy też stawać w pobliżu skał, po których spływa woda, gdyż może dojść do porażenia.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.