Na razie większość głosów jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia węglem. Na 70 uwag, które wpłynęły do magistratu, 50 jest za wprowadzeniem zakazu, 20 przeciw. 

Uwagi przekazali mieszkańcy, aktywiści, a także przedsiębiorcy i rady osiedli. W przypadku rady osiedla Stare Miasto, gdzie trzeba jeszcze zlikwidować sporo starych pieców w kamienicach, zdecydowanie opowiedziano się przeciwko zakazowi. 

Teraz wszystkie zgłoszenia mają być analizowane przez prawników i pracowników magistratu. Uchwała trafi na sesję rady miasta w marcu, najpóźniej w kwietniu. 

 

 

"Liczę, że za Oświęcimiem podobne kroki podejmą sąsiednie gminy"
 

"Uchwała antysmogowa dla Oświęcimia nie jest radykalna, a okres 12 lat na likwidację wszystkich pieców jest realny" - ocenia Marcin Kręźlewicz z rady ds. EkoMałopolski i założyciel Chełmeckiego Alarmu Smogowego. "Myślę, że propozycja jest dość uczciwa. Do tej pory w regionie brakowało czujników powietrza, a stacja pomiarowa w Trzebinii nie pokazywała skali problemu. Pomiary w Kętach, Oświęcimiu, Brzeszczach pokazały prawdziwą katastrofę, jaka odbywa się tu w okresie jesienno-zimowym. Myślę, że trudno znaleźć podobnie złe wyniki jakości powietrza gdziekolwiek na świecie" - dodaje Kręźlewicz.

Czy w takim razie nie powtórzy się scenariusz Krakowa - zielony punkt na mapie z "czerwonym obwarzankiem" wokół? "To działanie Oświęcimia jest potrzebne. To jest jak z budową autostrady - nie poprowadzimy całej trasy bez wybudowania tego pierwszego odcinka, węzła, wiaduktu. Myślę, że Oświęcim pokaże włodarzom okolicznych gmin kierunek zmian" - twierdzi Kręźlewicz. 

Pewien trend pokazują też uzdrowiska. "To szczególne miejsce na naszych mapach. Jeśli chcą przyjmować opłaty klimatyczne od gości, to muszą podjąć działania, by zagwarantować im czyste powietrze. Zakaz używania węgla obowiązuje we wszystkich dolnośląskich uzdrowiskach. Małopolska powinna pochylić się nad takimi rozwiązaniami" - mówi w Radiu Kraków aktywista. 

Apel do Sejmiku w tej sprawie chce wystosować Rada Gminy w Krzeszowicach. Miejscowość nie jest już uzdrowiskiem, ale jak zaznaczają radni, ponownie chcą być zdrową gminą. "Krzeszowice nie są uzdrowiskiem od 60 lat, ale widać wyraźne starania o przywrócenie tego statusu. Trzymamy kciuki" - dodaje Kręźlewicz. Gmina myśli o wprowadzaniu zakazu palenia węglem i drewnem w ciągu 10 lat. 

 

Co z Planem Ochrony Powietrza dla Małopolski?

Przypomnijmy, marszałek Małopolski Witold Kozłowski mówi stanowcze "nie" dla jednego procenta z budżetów gmin na walkę ze smogiem. Jakiś czas temu z takim pomysłem wyszedł jego zastępca, wicemarszałek Tomasz Urynowicz. Zaproponował on, aby gminy przekazywały 1 procent swoich dochodów na dbanie o czyste powietrze, w tym wymianę pieców. Drugą jego propozycją było stworzenie straży gminnych. Miałyby one prowadzić kontrole tego, co jest spalane w małopolskich domach. Marszałek Kozłowski zapowiedział na antenie Radia Kraków, że nie zgodzi się na wpisanie tych pomysłów do Programu Ochrony Powietrza dla Małopolski. Czy możliwe jest pogodzenie interesów ekonomicznych z walką ze smogiem? "Rezerwowanie tego 1% w budżecie gminy na działania związane z ochroną powietrza to absolutne minimum. W Krakowie przyniosło to realne efekty. Ten warunek powinien być zapisany. Procent przy rozsądnym gospodarowaniu środkami gminnymi jest jak najbardziej realny" - uważa założyciel Chełmeckiego Alarmu Smogowego.

Słuchaj także:  Czy możliwe jest wprowadzenie programu antysmogowego skierowanego wyłącznie do gmin krakowskiego obwarzanka?

Uchwała antysmogowa dla Oświęcimia zakłada stopniową likwidację pieców węglowych. Całkowity zakaz ogrzewania domów paliwami stałymi miałby zacząć obowiązywać dopiero w 2033 roku. 

 

 

 


(Marek Mędela/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.