Ambulans typu B to samochód, który będzie służył transportowi, podstawowemu leczeniu i monitorowaniu pacjentów. Wyposażenie medyczne obejmuje przede wszystkim nosze elektryczne, krzesełko kardiologiczne i respirator.

Pieniądze na karetkę w większości pochodziły z budżetu państwa. „600 tys. zł z budżetu państwa z przeznaczeniem na zakup ambulansu wraz z wyposażeniem dla ZOZ w Oświęcimiu, to działanie z myślą o pacjentach z tej części województwa małopolskiego. Karetka będzie wspierała system Państwowego Ratownictwa Medycznego. Sprawny transport ma w tym przypadku szczególne znaczenie” – powiedział wojewoda Łukasz Kmita.

Ambulans kosztował 648 tys. zł, w tym 48 tys. zł to wkład własny szpitala.

Szpital w Oświęcimiu to jedna z największych placówek medycznych w Małopolsce Zachodniej. Posiada specjalistyczną bazę zabiegowo-diagnostyczną. Szpital świadczy usługi w zakresie leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego, diagnostyki oraz szeroko rozumianej profilaktyki i edukacji prozdrowotnej.

„W lipcu karetki przywiozły do tutejszego SOR 576 pacjentów. W 2022 r. zespoły ratownictwa medycznego, których dysponentem jest ZOZ w Oświęcimiu, łącznie wyjeżdżały ponad 11 tys. razy” – podały służby wojewody małopolskiego.