Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kolejny rok zmarnowanej szansy nad jeziorem Mucharskim?

Jezioro Mucharskie koło Wadowic kolejny rok nie jest przygotowane na sezon wakacyjny. Zbiornik powstał po wybudowaniu zapory w Świnnej Porębie. Przez lata samorządowcy obiecywali, że akwen będzie turystycznym hitem. Tymczasem na jego brzegach nie ma ani jednego strzeżonego kąpieliska, brakuje parkingów i odpowiednich dróg. W tym roku lepiej nie będzie.

Fot. Marek Mędela

Posłuchaj materiału Marka Mędeli
INFRASTRUKTURA 
Na razie wszystko działa na dziko. Przy zbiorniku brakuje dróg dojazdowych do brzegów i parkingów. Kierowcy w weekendy parkują na łąkach. Do wody w niektórych miejscach trzeba przedzierać się przez zarośla i schodzić po stromych skarpach. Odstraszać może brud i bałagan. Na brzegach i w wodzie pełno jest śmieci i butelek. Zejścia do wody są niebezpieczne. Dojazdy do wypożyczalni sprzętu wodnego są słabo oznaczone. 

ATRAKCJE 
Na brzegach powstało kilka wypożyczalni kajaków i łodzi. Są też pierwsze pomosty, przy których można zacumować łódkę. Nie ma atrakcji dla dzieci, nie ma też miejsc, w których bezpiecznie mogłyby wypoczywać całe rodziny. 

Niezagospodarowany jest odbudowany dwór w Dąbrówce. Zabytkowy budynek jest ogrodzony siatką, na bramie wisi łańcuch. Wody Polskie, które są właścicielem dworu, nie mogą znaleźć dzierżawcy. Zaporowa jest cena - 25 tys. złotych miesięcznie za budynek bez mediów i dogodnego dojazdu.

Na łące obok dworu gmina Stryszów planowała budowę nowoczesnej mariny. Na razie skończyło się na planach. - Na sezon będziemy gotowi w przyszłym roku. W 2022 roku tutaj w końcu coś powstanie, wcześniej były tylko plany. My działamy realnie, mamy na to środki. Tutaj będzie ogromny statek, w formie placu zabaw, obok parki linowe. Później będą kaskady z ławeczkami. W trzecim etapie będzie zejście do wody. Stworzymy pomost, gdzie będzie rekreacja wodna - wylicza Szymon Duman, wójt Stryszowa. 

fot: M. Mędela

BEZPIECZEŃSTWO 
Pływać i żeglować na jeziorze Mucharskim można na własną odpowiedzialność. Na razie nie ma ani jednej strzeżonej plaży. Od tego sezonu codziennie nad bezpieczeństwem turystów czuwa patrol policji wodnej wyposażony w łódź. Dwóch funkcjonariuszy pełnie służbę od godziny 8 do 20. 

- W upalne dni widzimy duży ruch. Są to plażowicze, a także motorówki, skutery wodne, żaglówki, dużo kajaków. W ostatni weekend mieliśmy kilkanaście interwencji dotyczących uprawnień sterników, sprawdzaliśmy też trzeźwość i prawidłową opiekę nad dziećmi - mówi w rozmowie z Radiem Kraków sierżant sztabowy Piotr Iwiński, z komisariatu wodnego policji w Krakowie. 

Z policjantami dyżurującymi nad jeziorem Mucharskim można się kontaktować dzwoniąc pod specjalny numer 515 971 936 lub pod numer alarmowy 112.

fot: M. Mędela

Autor:
Marek Mędela

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię