"Ruch na szlakach pieszych i trasach rowerowych jest duży, czego odzwierciedleniem jest niestety spora liczba wypadków. Między 1 i 3 maja interweniowaliśmy 26 razy, najwięcej 1 maja - 11 razy" – poinformowali w sobotę ratownicy GOPR ze stacji w Szczyrku.

Goprowcy podali, że warunki na szlakach w Beskidach są bardzo dobre. Na ogół trakty są suche. Przestrzegli jednak, że w wyższych partiach Babiej Góry i Pilska można jeszcze napotkać płaty topniejącego śniegu.

W sobotę rano temperatura wynosiła od 11 do 14 stopni. Było słonecznie. Zachmurzenie umiarkowane. Widoczność – bardzo dobra. Wiatr słaby.

Babiogórski Park Narodowy przypomniał, że zamknięty jest żółty szlak od Górnego Płaju na Babią Górę, zwany Percią Akademików.

Turyści, którzy wybiorą się na szlak, muszą być przygotowani do wędrówki. Należy się odpowiednio ubrać, uwzględniając, że pogoda może się radykalnie zmieniać. Szczególnie ważne jest solidne obuwie oraz nakrycie głowy. Należy mieć spory zapas płynów. Turyści powinni mieć przy sobie naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek" i powerbank.

W razie wypadku można wezwać GOPR dzwoniąc pod bezpłatny numer telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.