Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

47-letni Niemiec próbował okraść Muzeum Auschwitz

Oświęcimscy policjanci zatrzymali 47-letniego obywatela Niemiec. Znaleziono przy nim eksponaty należące do Muzeum Auschwitz-Birkenau w Brzezince. Mężczyzna planował je ukraść.

fot. KPP Oświęcim


1 lipca policję powiadomili strażnicy Muzeum w Brzezince. Zatrzymano obywatela Niemiec. Znaleziono przy nim przedmioty leżące na terenie tzw. "Kanady", m.in. widelec, fragment nożyczek, kawałki szklanych butelek i porcelany.

- Teren tzw. "Kanady" to dawne magazyny obozowe, w których Niemcy przechowywali rzeczy zrabowane więźniom obozu. Bardzo duża część pozostałości po tych magazynach jest w ziemi. Szczególnie po intensywnych opadach deszczu ziemia te rzeczy "oddaje" - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Bartosz Bartyzel, rzecznik Muzeum Auschwitz. - Te tereny są po części cmentarzem, dlatego nie prowadzimy tam prac archeologicznych.

Zatrzymany Niemiec jest nauczycielem, który do Muzeum Auschwitz przyjechał ze szkolną wycieczką. Mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów kradzieży. Tłumaczył, że chciał skradzione przedmioty pokazać uczniom. Złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze więzienia w zawieszeniu, zgodził się też zapłacić grzywnę.(małopolska policja/ew)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię