Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za styczeń jednomyślnie dla Teatru Mumerus!

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2016.02.08 16:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:38 )
Nagrodziliśmy kameralny spektakl w reżyserii Wiesława Hołdysa, inspirowany najstarszymi zabytkami języka polskiego

Jury Marki Radia Kraków było tym razem jednomyślne - nagrodziliśmy przedstawienie w reżyserii Wiesława Hołdysa "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem". Teatr Mumerus to autorska scena prowadzona przez Wiesława Hołdysa, reżysera, który bez kompleksów buszuje po polskiej i światowej literaturze. W spektaklu "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem" Hołdys inspiruje się najstarszymi zabytkami języka polskiego - od pierwszych słów zanotowanych w łacińskiej kronice klasztornej zwanej Księgą henrykowską w XIII wieku po średniowieczną "Rozmowę mistrza Polikarpa ze śmiercią".  Ale nie chodzi jedynie o zabawy ze słowem. Hołdys wprzęga swoich aktorów w swoisty taniec śmierci, gdyż właśnie śmierć jej obecność, wszechmoc i panowanie nad światem to jeden z najważniejszych wątków tej poezji. Reżyserski i aktorski majstersztyk.

Teatralny nowy rok rozpoczęliśmy "Rajem" w Teatrze STU. Bardziej do tego spektaklu pasowałoby jednak określenie - piekło. Spektakl nie wiadomo o czym, na siłę wyciskający z tekstu niewybredne dowcipasy, wymuszające rechot widowni. Dawno w teatrze nie czułam się tak zażenowana i przygnębiona.

Zobacz: Premiera „Raju” Franzobla na scenie Teatru STU w Krakowie

Potem było już tylko lepiej. Teatr KTO dał swoją ostatnią premierę przy ulicy Gzymsików. Uroczą, ale pozbawioną lukru i pozłotki balladę "Leon i Matylda" pokazał w klimatycznym baraku Andrzej Sadowski - jeden z klasyków krakowskiego undergroundu, jeśli można się tak wyrazić.  To całkiem zwyczajna historyjka o zwyczajnych ludziach, pod którą zaszyfrowano absurdalny humor, poezję i tajemnicę. Drobiazg, który ma urok dobrze oszlifowanego szlachetnego kamyka. Może nie od razu wielkiego brylantu, ale czy codziennie musimy pić szampana i jeść kawior?

Przypominamy: "Leon i Matylda" premiera Teatru KTO

W szkole teatralnej zakończył się semestr, co zgodnie z logiką edukacyjnego procesu, skutkuje wysypem studenckich premier. Do najciekawszych można zaliczyć "Dogville" w reżyserii Aleksandry Popławskiej. To zainspirowana głośnym filmem opowieść o okrucieństwie, skierowanym przeciwko obcym. Opowieść o ludzkiej naturze, której częścią bardzo często bywa zło. Spektakl ma swoje mankamenty,  ale młodym aktorom udaje się stworzyć na scenie atmosferę opresji i zagrożenia. Temat bardzo na czasie.

Wiele dobrego powiedzieć można także o najnowszej premierze w Łaźni Nowej. "Kowboj parówka" to inscenizacja wczesnego tekstu Mateusza Pakuły, znanego słuchaczom Radia Kraków z naszego kosmicznego słuchowiska "Lord Kantor". Tym razem zanurzamy się świat absurdu i lądujemy na planecie lalkarza Dżo Mandarynki, który chciałby zostać „najfajniejszym typem na świecie”. Zanim Madarynka osiągnie swój cel, przeżyje potwornie niebezpieczne  przygody, w stylistyce i estetyce coraz popularniejszych w świecie pop-kultury lat. 90. A to wszystko w brawurowej inscenizacji Wiktora Logi-Skarczewskiego, który opuścił niedawno zespół Narodowego Starego Teatru i stał się twórcą niezależnym.  

Debatę domkniemy zadumą nad nieco zapomnianym rozdziałem polskiej rzeźby współczesnej. Do ostatnich dni lutego w galerii Starmach oglądać można abakany autorstwa Magdaleny Abakanowicz. Niegdyś wielka gwiazdy polskiej sztuki, dziś nie jest wymieniana jednym tchem z Bałką czy Sasnalem, choć jej osiągnięcia nie są kwestionowane.

Zobacz: Magdalena Abakanowicz w Galerii Starmach

 

Magdalena Abakanowicz w Galerii Starmach

Kwestionujemy, debatujemy i nagradzamy. Marka RK w Kole Kultury we wtorek po 21.00.  

Justyna Nowicka

Nasze nominacje:

- "Dogville" Teatr PWST, reż. Aleksandra Popławska
- "Leon i Matylda" Teatr KTO, reż. Andrzej Sadowski
- "Raj" Teatr STU, reż. Krzysztof Pluskota
- "Stół z powyłamywanymi nogami. Na stole i pod stołem"  Teatr Mumerus, reż. Wiesław Hołdys
- "Kowboj parówka" Łaźnia Nowa, reż. Wiktor Loga-Skarczewski
- "Abakany" Magdalena Abakanowicz, Galeria Starmach

 
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię