Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Na antenie Radia Kraków odbyła się premiera "Serca ciemności" wg Josepha Conrada

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2017.11.14 15:43 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:54 )
Na premierę "Serca ciemności" zaprosiliśmy wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym i Wydawnictwem Literackim.

Fot. Marek Lasyk

Jacek Dukaj o pracy nad "Sercem ciemności"
Jan Nowicki i Jerzy Trela w nowym słuchowisku Radia Kraków


W studiu Radia Kraków premiera "Serca ciemności". W ten sposób celebrujemy zakończenie Roku Josepha Conrada i finał jubileuszowych wydarzeń 90-lecia pierwszego sygnału Radia Kraków. 160. rocznicę urodzin pisarza uświetniliśmy oryginalną interpretacją jego najsłynniejszej powieści "Heart of Darkness".

Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym zaprosiliśmy Państwa na premierę słuchowiska pt. "Serce ciemności", na podstawie autorskiego spolszczenia, którego dokonał jeden z najciekawszych polskich pisarzy Jacek Dukaj.

"Kiedy czytamy w 2017 roku "Serce ciemności", czytamy inną książkę niż Brytyjczycy w roku 1899. Te same zdania otwierają w nas inne przeżycia. Inne słowa klucze pasują bowiem do czytelników coraz odleglejszych od świata i kultury oryginału. Wszystko trzeba zmienić, aby najważniejsze – przeżycie zadane przez autora – pozostało takie samo. Projekt-obsesja, wyzwanie, które prześladowało Jacka Dukaja od kilkunastu lat, a zarazem eksperyment z przekładalności prozy i przeżycia. To nie jest nowe tłumaczenie, to coś znacznie więcej." - komentują redaktorzy Wydawnictwa Literackiego.

Zaprosiliśmy do współpracy dwu niezwykłych aktorów: Jana Nowickiego i Jerzego Trelę. Trela jest tegorocznym laureatem Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej, obaj artyści stworzyli w naszym radiowym teatrze niezliczone kreacje pod opieką reżyserską patronki naszego studia.  

Reżyserii "Serca ciemności" podjęła się jedna z najzdolniejszych reżyserek młodego pokolenia Małgorzata Warsicka.
- Przygotowując się do pracy zawsze szukam muzyczności w tekście. Tym razem doświadczenie jest wyjątkowe, ponieważ tekst Conrada ma charakter bardzo mroczny. Wymowa słuchowiska przede wszystkim będzie jednak zależeć od aktorskich interpretacji Jana Nowickiego i Jerzego Treli.  

Oryginalną muzykę do słuchowiska skomponował na nasze zamówienie twórca muzyki instrumentalnej, wokalnej i teatralnej Karol Nepelski. - To piękne i poetyckie tłumaczenie Conrada - ocenia przekład Dukaja Karol Nepelski. - Od pewnego czasu eksperymentujemy z Małgorzatą Warsicką z muzyką i słowem w teatrze. Słuchowisko to dla nas idelany poligoń twórczych działań. Co istotne, sięgamy także po instrumenty o rodowodzie afrykańskim, tak by dobrze wybrzmiał kontekst tej powieści. 

W słuchowisku udział wzięli także muzycy: Olga Rusin-wokal, Aleksander Wnuk - perkusja.

Premiera słuchowiska odbyła się w studiu s-5 Radia Kraków 1 grudnia, w przeddzień 160. rocznicy urodzin Conrada.  Na retransmisję zapraszamy 30 grudnia.

Współorganizatorem wydarzenia jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.


jn

Słuchowisko Radia Kraków wieńczące obchody Roku Conrada. Nagranie muzyki
Serce ciemności - próba generalna
Premiera "Serca ciemności" Josepha Conrada w RK
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

412464

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię