Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ogłoszono laureatów 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

  • Kultura
  • date_range Niedziela, 2021.06.06 06:59 ( Edytowany Niedziela, 2021.06.06 08:39 )
"Dalekowschodnia golgota", "Kat w domu", "Spacer z Aniołami" – to tytuły, które zwyciężyły w głównych konkursach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Werdykt jurorów ogłoszono w sobotę podczas gali finałowej w kinie Kijów.

"Dalekowschodnia golgota"

Złoty Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego zdobyła Julia Sergina za "Dalekowschodnią golgotę" (Rosja). Jury jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki.

"Film pokazuje nam losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację" – uzasadnili.

Srebrne Rogi otrzymali: Oan Kim i Brigitte Bouillot za film "O mężczyźnie, który malował krople wody" (Francja, Korea Południowa) i Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za obraz "Ogniem pisane" (Indie).

Nagrodę międzynarodowego konkursu krótkometrażowego Złotego Smoka otrzymali Michelle Kranot i Uri Kranot za film "Kat w domu" (Dania, Francja, Kanada). Jurorzy docenili ich "za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga +Kat w domu+, aż do niemal apokaliptycznej konkluzji". "Animacja o mocnym, szczegółowym stylu, zdjęciach i dźwięku, który prowokuje widza do zmiany doświadczenia i stawia pytania o nawyki społeczne" – ocenili.

Srebrne Lajkoniki powędrowały do Tomasza Wolskiego za film "1970", Andrzeja Cichockiego za film "Trochę raju", Michaliny Musialik za film "Psie pole" i do Nastazji Gonery za film "Pierwsze lato końca świata".

Krakowski Festiwal Filmowy jest najstarszym filmowym festiwalem w Polsce i jednym z najstarszych w Europie. Historia imprezy sięga roku 1961, kiedy to jeszcze jako Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych prezentował dokonania rodzimej kinematografii.

W programie tegorocznej edycji imprezy znalazło się 170 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich. Festiwal odbywał się jednocześnie w kinach i w internecie.

 

 

PAP/bp

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

"Kat w domu"

Srebrne Smoki powędrowały do Raluca Lupascu za film "Bóg tutaj był!" (Holandia), Lorisa Giuseppe Nese za film "Zły nastrój" (Włochy) i do Declana Lawna i Adama Pattersona za film "Brutal" (Irlandia).

W konkursie polskim triumfował Tomasz Wysokiński ze "Spacerem z Aniołami", zdobywając Złotego Lajkonika. Jurorzy nagrodzili reżysera "za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć".

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię