Marek Bieńczyk jest tegorocznym laureatem literackiej nagrody NIKE. Otrzymał ją za tom "Książka twarzy" - zbierający eseje, rozprawy historycznoliterackie, recenzje, posłowia, teksty wspomnieniowe, a także artykuły pisane do popularnych gazet.

Teksty powstały - jak twierdzi autor - w różnych okolicznościach i dla różnych celów, ale przy jednym biurku.

"Książkę twarzy" wydał Świat Ksiązki.

Autor zwycięskiej książki otrzymał 100 tysięcy złotych i statuetkę dłuta Gustawa Zemły.
Marek Bieńczyk stale współpracującuje z "Tygodnikiem Powszechnym" i Uniwersytetem Jagiellońskim.

W głosowaniu prowadzonym przez Gazetę Wyborczą - Nike czytelników otrzymał natomiast Andrzej Franaszek za książkę "Miłosz. Biografia" .
Książka ukazała się w ubiegłym roku w Krakowie nakładem wydawnictwa Znak

Obszerne fragmenty książki prezentowaliśmy w grudniu na antenie Radia Kraków. Na zakończenie Roku Miłosza przedstawiliśmy radiową adaptację pracy Franaszka. Autor sam przeczytał fragmenty, a teksty Miłosza usłyszeliśmy w interpretacji Krzysztofa Globisza.


Andrzej Franaszek jest krakowskim dziennikarzem związanym z Tygodnikiem Powszechnym. W 1999 r. był już nominowany do Nike za książkę o poezji Zbigniewa Herberta "Ciemne źródło", teraz przygotowuje się do napisania biografii Herberta.

Książkę nagrodzoną przez czytelników Gazety Wyborczej pisał przez dziesięć lat. Dotarł do archiwów, rękopisów, notatek, ale zaczął od spotkań i rozmów z Czesławem Miłoszem. Jego książka to efekt drobiazgowej, mozolnej pracy dzięki której czytelnicy otrzymali złożony portret noblisty.