Cecylia Malik to jedna z najbardziej niekonwencjonalnych krakowskich artystek. Wchodzi na drzewa, chroni motyle, organizuje koncerty dla bezdomnych. Kolorowa, zaangażowana, kreatywna, ekologiczna.

Swoim bezpretensjonalnym przekazem celnie trafia zarówno do tych, którzy wcale nie interesują się sztuką współczesną, jak i do poważnych krytyków sztuki.

Dziś Cecylia Malik zaprasza na premierę swojego najnowszego projektu "6 rzek"

"Odkryłam moje miasto od strony rzek. zastanawiałam się jak pokazać rzeki, rzeki płyną i dlatego postanowiłam zrobić filmy. Też chciałam być małym ludzikiem, który ręcznie robioną łódką przemierzy nieznane krainy dolin krakowskich rzek. Więc do projektu zaprosiłam wspaniałego młodego operatora Piotrka Pawlusa. I zrobiliśmy 6 krótkich filmów o 6 nieznanych rzekach Krakowa. Praca nad filmami trwała cały rok. Najpierw spłynełam wszystkimi rzekami z ornitologiem Kazimierzem Walaszem, króry robił raport o zwierzętach żyjących w mieście, radzieckim pontonem, to był research, a następnie, spływałam ręcznie robioną łódką. Do zdjęć filmowych długo się przygotowywałam, wybierając miejsca najciekawszych ujęć dla operatora. i tak w sumie cały rok spędziłam na rzekach, w rzekach i w przyrzeczach krzakach Krakowa. Najbardziej niesamowite jest to, że choć mieszkam w Krakowie od urodzenia, to właśnie w tym roku poznałam moje miasto naprawde, od zupełnie nowej stron. Każdy film to portret innej rzeki w inną porę roku, takie krótkie haiku filmowe."

Premiera "6 rzek" już w piątek 22 czerwca

O godz. 20.00 Wodna masa krytyczna
Czekamy na was na przystani przy Moście Dębnickim, by wspólnie przepłynąć zakole Wisły pod Wawelem. Przeszukajcie strychy i piwnice, znajdźcie lub wypożyczcie dmuchane materace, kajaki lub rowery wodne. Rzeka należy do nas wszystkich. Pływać może każdy i to w dodatku za darmo Nie jest potrzebne prawo jazdy ani żadne zezwolenie! Wystarczy mieć kapok

O godz.22.00 Pokaz filmów
Prawdopodobnie nikt jeszcze nie spłynął wszystkimi rzekami Krakowa i wbrew pozorom zadanie to nie jest proste. Większość odcinków rzek jest niedostępna, otoczona ogrodzeniami ogródków działkowych i dziwnych postindustrialnych terenów. Doliny tych rzek to wąskie żyły dzikiej przyrody. Cecylia Malik postanowiła poznać miasto w którym mieszka od urodzenia, od nowej zupełnie nieznanej strony. Projekt nawiązuje do zabaw z dzieciństwa, którym towarzyszyło odkrywanie nowych miejsc, krain znajdujących się 15 minut drogi od domu, nadawanie im nazw i trzymanie ich w tajemnicy. Każdy film poświęcony jest innej krakowskiej rzece będącej dopływem Wisły i pokazuje podróż jaką odbyła artystka za pomocą małej, ręcznie zrobionej łódki. Przewodnikiem artystki po krakowskich rzekach jest ornitolog dr Kazimierz Walasz.

23 czerwca w Bunkrze Sztuki "6 rzek – Instrukcja podróży"
Czy można kąpać się w Wiśle?
Jak smakuje ryba z Wisły?
Czy wierzby są winne powodziom?
Kto ukradł dziką plaże z zakola Wisły pod Wawelem?

Na te i inne pytania odpowiedzą niezwykli podróżnicy:

Przemek Pasek - Fundacja Ja Wisła,
Rafał Chwiszczuk - autor książki Królowa Wisła,
Ewa Ciepielewska - malarka która została Flisakiem,
Dr Kazimierz Walasz - UJ ornitolog, przewodnik po dzikich krakowskich rezerwatach,
Mikołaj Kornecki - architekt, urbanista,
Monika Kotulak i Paweł Pawlaczyk - Klub Przyrodników,
Ola Jach - kuratorka, ekolożka,
Cecylia Malik i Piotr Pawlus - autorzy filmu 6 rzek