Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Boska! Boska! - 8 grudnia startuje najważniejszy polski festiwal teatralny

Janda, Olbrychski, Seweryn, Zawadzka, Karolak - to tylko wybrane nazwiska, które zobaczymy na scenie. Marciniak, Lupa, Klata, Wdowik, Kleczewska, Skrzywanek i Brzyk - to tylko wstępna reprezentacja wielkiego potencjału reżyserskiego tego wydarzenia. Ekipy teatralne z wielu miast w Polsce, także wielkie przedsięwzięcie inscenizacyjne z Ukrainy. Setki osób przyjeżdżają w grudniu do Krakowa by pokazać to, co mają najlepszego tym, którzy są najważniejsi - widzom.

„Дзяди_Dziady” - sekcja ukraińska na Boskiej Komedii /fot.mat.prasowe festiwalu

Boska Komedia to festiwal przekrojowy, odważny i artystyczny.

To sekcja konkursowa, prezentująca w tym roku 7 spektakli wybranych przez selekcjonerów i selekcjonerki, które zostaną poddane ocenie międzynarodowego Jury. To także kilkanaście pokazów pozakonkursowych, które prezentują przekrój nie tylko tematyczny, ale i formalny: od wielkich widowisk po eksperymentalny performance. Od musicalu z wieloosobową obsadą, przez pantomimę, po monodramy.

„Tworząc program Boskiej Komedii mam taką trochę diaboliczną satysfakcję, że jest on pewnego rodzaju lustrem, w którym możemy się wszyscy przejrzeć. Mówiąc my, mam na myśli zarówno artystów, jak i festiwalową publiczność. Razem wpadamy w tryby bardzo różnych, często prowokujących tematów, które wytrącają nas z bezpiecznych przestrzeni” - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny.

W programie zobaczymy też wybrane etiudy studentów i adeptów Akademii Sztuk Teatralnych, a także pokazy scen offowych i teatrów niezależnych. Niezależność to zresztą cecha także prezentowanych przedstawień mainstreamowych. Można powiedzieć, że to wspólna dla całego przedsięwzięcia dominanta, bo tylko takie prace, bezkompromisowe i suwerenne, warto pokazywać publiczności.

Dziady” - sekcja ukraińska na Boskiej Komedii / fot. mat prasowe festiwalu

Dziady” - sekcja ukraińska na Boskiej Komedii / fot. mat prasowe festiwalu

Nie tylko „Дзяди_Dziady” - sekcja ukraińska na Boskiej Komedii

14 grudnia o godz. 15.30 w Teatrze im. Słowackiego (scena Dom Machin) odbędzie się pokaz performatywny ukraińskiego dramatu „Insekt”. Poprzedzi on dalsze wydarzenia tej sekcji festiwalu: dyskusję o tym, jak zmienia się teatr Ukrainy pod wpływem rosyjskiej inwazji oraz pierwszy wieczorny pokaz „Dziadów” Mai Kleczewskiej, zrealizowany przez nią w Iwano-Frankiwsku (to wydarzenie na scenie głównej Słowaka).

To „Dziady” czasu wojny. Niejeden raz zdarzało się, że pracę nad spektaklem przerywały alarmy bombowe. Artyści byli w nieustannej gotowości, by w razie potrzeby uciec do schronu. Ekstremalne okoliczności towarzyszące próbom oraz świadomość, jak wielkie spustoszenia czyni rosyjska inwazja, dały spektaklowi gorącą temperaturę i bezkompromisowość. W roli Konrada tym razem Roman Lutskiy - znany z poznańskiego „Hamleta” Kleczewskiej ukraiński aktor.

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

8-16 grudnia 2023

Organizatorzy: Łaźnia Nowa i Miasto Kraków

Partner: Instytut Adama Mickiewicza (IAM)

Współpraca: AST i KBF

Pełny program na: boskakomedia.pl

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię