Pozwala to przygotować i przystąpić do kolejnego etapu. To przebudowa tego obiektu, żeby mógł on sprostać wymaganiom współczesnej kolei. Obecnie wykonawca kończy uzgodnienia dotyczące tej przebudowy

- mówi Piotr Hamarnik z PLK.

Małgorzata Ciemięga, przewodnicząca Rady Dzielnicy Grzegórzki podkreśla, że od wtorku telefon w siedzibie rady nie milknie w tej sprawie:

Nasza dzielnica straci swoją wizytówkę, nawet logo dzielnicy przedstawia tary wiadukt kolejowy. Mieszkańcy będą bardzo oburzeni tym, że wiadukt się diametralnie zmieni, a samo pozostawienie wizualizacji, która przypomina nasz stary wiadukt to jest za mało

Zaskoczeni są też krakowscy radni. Przewodniczący Rady Miasta, Dominik Jaśkowiec uważa, że sytuacji można by zapobiec gdyby wojewódzka konserwator zabytków chciała porozumieć się z kolejarzami kiedy był na to czas.

Z kolei radny Łukasz Maślona uważa, że firma projektująca modernizację trasy kolejowej popełniła wiele błędów, nie uwzględniając między innymi stanu, w jakim znajduje się XIX wieczny wiadukt.

Przebudowa wiaduktu na Grzegórzeckiej, tuż przy Hali Targowej, została wstrzymana dwa lata temu po tym, jak okazało się, że jest w fatalnym stanie. Kolejarze przekonywali, że trzeba go zburzyć i zbudować od nowa, aby wytrzymał ruch pociągów. Na to jednak nie chciała się zgodzić była już wojewódzka konserwator zabytków, Monika Bogdanowska.

Prezydent Jacek Majchrowski pytany o plan wyburzenia i budowy nowego wiaduktu komentował to na antenie Radia Kraków w taki sposób:
To kwestia sposobu myślenia. Są konserwatorzy, taką była pani wojewódzka konserwator, którzy uważają, że jak jest zabytek, to nie wolno tego tknąć. Niestety trzeba patrzeć na sprawę z innego punktu widzenia. Ten wiadukt blokował przebudowę całej, wielkiej trasy kolejowej. To nie jest jedyny przypadek. Dobrze się stało. On będzie odtworzony w tej samej formie. Nic się nie dzieje.

Przebudowa ma ruszyć w ciągu kilku tygodni. Prace będą polegać na rozbiórce starej konstrukcji i wybudowaniu nowej. Zachowane zostaną natomiast elementy elewacji, które pojawią się na nowym wiadukcie, tak by pozostawić jego stylowy charakter. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku.