Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W uchwale o darmowej komunikacji w czasie smogu jest haczyk. Chodzi o "auta z kratką"

  • Kraków
  • date_range Środa, 2017.01.11 13:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 09:05 )
Nie wszyscy kierowcy w Krakowie mogą korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Takiego przywileju nie mają kierowcy samochodów "z kratką", czyli aut osobowych wykorzystywanych przez firmy. Tylko przez dwa dni kilka takich osób dostało upomnienia od kontrolerów biletów.

Fot. Marek Lasyk

Przypominamy: Środa 11 stycznia kolejnym dniem z darmową komunikacją dla kierowców w Krakowie

"Nie widzę w tym nic dziwnego. Kierowca samochodu dostawczego nie skorzysta z takiej oferty. Ktoś, kto wybrał takie auto, podjął tę decyzję świadomie. Dostarcza w ten sposób np. towar do sklepów. Ma wozić go tramwajem?" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków Witold Śmiałek doradca prezydenta miasta do spraw jakości powietrza.

Argumenty nie przekonują pana Wojtka, słuchacza Radia Kraków.

" (...) Panowie kontrolerzy "dopadli" mnie za brak biletu. Okazałem dowód rejestracyjny, lecz nie byłem do niego wpisany (auto służbowe). Panów w żaden sposób to nie wzruszyło i wystawili mi mandat 250 zł za jazdę bez ważnego biletu.  Zadzwoniłem po pracy do MPK i jak się okazało, nie było podstaw do wypisania mandatu. Tak też tłumaczyłem kontrolerom, że 70% aut w mieście to auta z leasingu, służbowe i nie zawsze ich kierowca jest wpisany do dowodu. (...). Takich sytuacji jak moja jest więcej i kontrolerzy w okresie silnego smogu mają po prostu "żniwa" - napisał w liście do redakcji Radia Kraków słuchacz Wojtek.  CZYTAJ

 

Jak dodają urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - nie wszyscy wiedzą o tym, że darmowa komunikacja dotyczy tylko kierowców aut osobowych, dlatego inni kierowcy są ukarani upomnieniem a nie mandatem. "Część kierowców nie jest świadoma, że wedle przepisów jeździ pojazdami ciężarowymi" - mówi Radiu Kraków Michał Pyclik z ZIKiT-u. 

Inną taktykę w walce ze smogiem obrała Warszawa. "Zależy nam na tym, by działać konkretnie, jeżeli ma wystąpić duże zanieczyszczenie powietrza w mieście. Decyzją pani prezydent z darmowej komunikacji mogą korzystać wszyscy, bez względu na to, czy ktoś jeździ samochodem. Za darmo jeżdżą wszyscy, nawet jeśli nie płacą podatków w Warszawie" - wyjaśnia Bartosz Milarczyk, rzecznik prasowy stołecznego ratusza. Z tym sposobem myślenia zgadza się Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Zwraca uwagę na to, że takie podziały w Krakowie i tak nie doprowadzą do polepszenia stanu powietrza. "Wszyscy kierowcy powinni być traktowani równo. Wiemy też, że sporo osób prowadzących jednoosobową działalność, ma takie samochody" - dodaje Ewa Lutomska.

W ciągu dwóch dni z darmowej komunikacji w Krakowie skorzystało ponad 3 tysiące kierowców. Zdaniem urzędników to duży sukces, bo dzięki temu na krakowskie ulice mogło nie wyjechać nawet kilkanaście tysięcy samochodów. 

Urzędnicy planują wprowadzić w mieście tak zwane prognozy jakości powietrza, które będą kontrolować smog całą dobę. Co ułatwi wyznaczanie dni z darmową komunikacją w mieście. Więcej szczegółów poznamy w przyszłym miesiącu.

 

 

 

 

(Dominika Baraniec/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię