Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie powstało Centrum Edukacji i Wsparcia

Pomoc będzie udzielana na osiedlu Górali w Nowej Hucie i to aż w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Miejsce ma służyć między innymi integracji uchodźców z lokalną społecznością, ale oferta dedykowana jest wszystkim krakowianom. Planowane są zajęcia edukacyjne, integracyjne, artystyczne i językowe - wyjaśnia Maria Wojtacha, dyrektorka Fundacji Internationaler Bund Polska.

fot: B. Bujas

posłuchaj Marii Wojtachy

Dyrektor Internationaler Bund Polska Maria Wojtacha podkreśliła, że prowadzenie Centrum jest naturalną konsekwencją działań fundacji na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie.

Jak wyjaśniła, na początku fundacja skupiała się na pomocy rzeczowej i informacyjnej, potem wsparciu prawnym i psychologicznym, a następnie na edukacji i integracji. Teraz chce kontynuować działania w zakresie aktywizacji społecznej, zawodowej, ale i związane z nauką języka polskiego i angielskiego.

„Bardzo ważne jest dla nas udzielanie rzetelnej informacji i wsparcia tak, aby zarówno osoby, które dopiero co wybrały Kraków na swoje miejsce do życia, jak i wszyscy mieszkańcy Krakowa, zyskiwali sprawczość i stawali się coraz bardziej samodzielni” – mówiła dyrektor.

Organizacja znana jest z takich projektów jak Szafa Dobra czy Centrum Wielokulturowe.

W Centrum będą kursy polskiego i ukraińskiego, będzie można przyjść odrobić lekcje, będzie wsparcie doradcy zawodowego, psychologa i prawnika. Będzie także działać infolinia.

Zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig podkreślał, że będzie to miejsce dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy. Między innymi dla uchodźców czy osób, które przeprowadziły się do Krakowa. Chcąc odwiedzić centrum, nie trzeba się umawiać, a jedynie pojawić w siedzibie na osiedlu Górali w Nowej Hucie:

posłuchaj Andrzeja Kuliga

To nie jest urząd, to nie jest biuro, to jest grupa ludzi o dobrym sercu, którzy chcą wspierać inne osoby potrzebujące

Centrum będzie działać  od 10 rano do 20. Pracownicy centrum będą rozmawiać w języku polskim, angielskim i ukraińskim.
W środę o 13 zaplanowano zapoznawczą kawę sąsiedzką  a o 17 warsztaty dla kobiet na temat pewności siebie.

fot: B. Bujas

fot: B. Bujas

Działalność Centrum skupi się na edukacji, doradztwie, integracji i wsparciu. Swoim zakresem obejmie: naukę języków obcych, wyrównywanie szans edukacyjnych, wzmacnianie samooceny, wspieranie samodzielnego wejścia na rynek pracy, doradztwo zawodowe i prawne, przeciwdziałanie wykluczeniu, pomoc psychologiczną. Centrum uruchamia też telefon informacyjny.

W pierwszym tygodniu funkcjonowania Centrum zaplanowane są aktywności dla dorosłych, osób 60 +, młodzieży i dzieci. Każdy dzień będzie dedykowany innym odbiorcom, dlatego przygotowano warsztaty wzmacniające dla kobiet, występ Chóru Gospel Senior dla osób 60+, warsztaty breakdance i planszówek dla młodzieży, dla dzieci warsztaty ekologiczne, a dla najmłodszych i ich rodziców zajęcia z scenoplastyki.

Z oferty nowej placówki skorzystać może każdy mieszkaniec, bez względu pochodzenie, wiek i wykształcenie.

„Wierzymy, że Centrum Edukacji i Wsparcia wzmocni lokalną społeczność i otwartość na wielokulturowość” – powiedział dyrektor generalny Shell Business Operations w Krakowie Grzegorz Mucha.

Z kolei prezes zarządu Shell Polska Piotr Kuberka podkreślił, że korporacja od początku wybuchu wojny w Ukrainie aktywnie angażowała się w pomoc uchodźcom, wspierając m.in. Polski Czerwony Krzyż, Polską Misję Medyczną, Państwową Straż Pożarną. Pracownicy krakowskiego oddziału działali dobroczynnie, czyniąc go swoistym „centrum wolontariatu”. „Taka pomoc to jednak nie sprint, a maraton i równie ważnym aspektem jest proces aklimatyzacji oraz kompleksowe wsparcie także w innych obszarach, jak np. edukacja i doradztwo zawodowe” – ocenił prezes.

Więcej informacji nt. działalności Centrum jest na stronie https://ib-polska.pl/ceiw.

Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię