Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W Krakowie powstał Bank Mleka Kobiecego. To pierwsza taka placówka w Małopolsce

  • Kraków
  • date_range Środa, 2016.05.18 11:57 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:38 )
Bank Mleka Kobiecego, oferujący pomoc dla matek, które nie mogą karmić noworodków własnym mlekiem uruchomiony został w przy Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym Ujastek w Krakowie. To trzecia tego typu placówka w Polsce i pierwsza w Małopolsce.

Fot. pixabay

 „Mleko matki jest pierwszym pokarmem, a mleko z banku drugim w kolejności dla noworodka” - powiedziała dr Beata Rzepecka-Węglarz, kierownik oddziału neonatologicznego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek, która sprawuje opiekę merytoryczną nad funkcjonowaniem banku.

Jak dodała, bank mleka jest szczególnie potrzebny na oddziale neonatologicznym, gdzie prowadzona jest intensywna terapia noworodków. „Bank mleka wyrówna szanse dla dzieci, które nie mogą być karmione mlekiem przez własne mamy” - oceniła Rzepecka-Węglarz.

Podkreśliła, że pokarm przed podaniem jest dokładnie badany. „Banki mleka są olbrzymimi laboratoriami, żebyśmy mieli pewność, że mleko jest bezpieczne i może być lekiem dla wcześniaków” - zaznaczyła szefowa neonatologii w Ujastku.

Bank Mleka Kobiecego Ujastek jest nowoczesnym laboratorium non-profit, które zajmuje się gromadzeniem, transportowaniem, sortowaniem, badaniem, pasteryzowaniem, przechowywaniem i przekazywaniem mleka kobiecego dla potrzebujących noworodków znajdujących się w szpitalach Małopolski. Placówka zaprasza do współpracy mamy karmiące piersią, które chcą się podzielić nadwyżkami swojego mleka. Przyjmuje też pokarm od wcześniej zarejestrowanych honorowych dawczyń.

O laktacji rozmawialiśmy w programie "Przed hejnałem" z Anną Kotlińską - położną, certyfikowanym doradcą laktacyjnym, doktorantką CM UJ, koordynatorem banku mleka Kraków, finalistką konkursu Fame Lab organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. POSŁUCHAJ

Lekarze podkreślają, że mleko matki jest niezwykle ważne i cenne dla prawidłowego rozwoju dzieci. Badania naukowe potwierdzają jego unikatowe właściwości zdrowotne o działaniu krótko i długoterminowym. Beneficjentami Banku Mleka są w pierwszej kolejności najmniejsi pacjenci – wcześniaki i noworodki, które z różnych przyczyn losowych i zdrowotnych nie mogą otrzymać mleka swojej mamy, a dla których pokarm naturalny ma znaczenie terapeutyczne. Możliwość skorzystania z usług banku mleka stanowi o kompleksowej opiece nad matką i dzieckiem.

Bank Mleka Kobiecego w Krakowie powstał dzięki współpracy z Fundacją Bank Mleka Kobiecego i konsultantem wojewódzkim do spraw neonatologii prof. Ryszardem Lauterbachem. Jest trzecim regionalnym bankiem mleka w Polsce. Honorowy patronat sprawuje nad nim małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda.

 

(PAP,ew) 

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię