Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Tytuł pomnika przyrody nie dla każdego drzewa

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2019.11.21 15:37 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:02 )
Mieszkańcy jednej z kamienic przy ulicy Brzozowej na krakowskim Kazimierzu chcą pomnika. I to pomnika przyrody. Ogromny kasztanowiec rośnie tam, odkąd pamiętają. Spodziewają się natomiast, że właściciel kamienicy może chcieć rozpocząć remont. Boją się, że drzewo zostanie uszkodzone przez robotników, dlatego chcą dla niego szczególnej, ustawowej ochrony.

Fot. dzięki uprzejmości Michała Pazowskiego

Lokatorzy mają ogromny sentyment do tego kasztanowca. „Powoli wszyscy jesteśmy stamtąd wysiedlani, ale wspomnienia pozostaną. Co roku była walka o kasztany wśród dzieci. Wokół przecież było jakieś 70 mieszkań” - mówi Michał Pazowski, jeden z lokatorów.

Wydział Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, odpowiedzialny za wytypowanie drzew, które mogą być pomnikami, mówi jednak „nie”. Drzewo jest już chronione miejscowym planem zagospodarowania. Było też dotychczas niewłaściwie pielęgnowane.

„Korona jest przycięta, a w przypadku kasztanowców rany długo się goją. Tak naprawdę nie wiemy, jak długo to drzewa przetrwa i czy nie zacznie po prostu chorować” - tłumaczy Katarzyna Pawlicka z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Starania mieszkańców wspiera radny miasta Krakowa z Klubu Kraków dla Mieszkańców - Łukasz Maślona. Jednak jak zaznacza, ustanowienie pomnika przyrody niesie za sobą konsekwencje. „Utrzymanie i koszty pielęgnacji zdecydowanie rosną i są objęte rygorystycznymi zapisami. Uważam, że trzeba tego typu inicjatywy wspierać, ale nie tylko na etapie rejestru, ale też w postaci realnej pomocy finansowej lub usług” - ocenia radny.

Jeśli drzewo – pomnik przyrody - znajduje się na terenach prywatnych, miasto pomaga dbać o nie. A nie jest to jego obowiązkiem. „Ustawa co prawda nic nie mówi na ten temat, aczkolwiek staramy się pielęgnować te drzewa w miarę naszych możliwości z naszych środków gminnych i informujemy o chęci współpracy właścicieli działek” - wyjaśnia Pawlicka.

Do wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa spływa tygodniowo nawet kilka wniosków o ustanowienie pomnika przyrody. Najczęściej wnioski są bezzasadne, a mieszkańcom chodzi jedynie o to, by zabezpieczyć drzewa przed wycinką. Nie każde drzewo może być pomnikiem przyrody, konkretne zasady znajdziemy w ustawie. "Jeżeli drzewo ma inne walory, np. rozbudowaną koronę, pięknie owocuje lub prezentuje inne wartości krajobrazowe, to też bierzemy pod uwagę" - wyjaśnia urzędniczka.

Ustanowienie pomnika przyrody nie jest też jedynym sposobem na ochronę drzewa. Miejscowe plany zagospodarowania bardzo często wskazują drzewa, które są chronione, a ich wycinka jest nielegalna.

W Krakowie mamy obecnie ponad 330 pomników przyrody. Urzędnicy proponują nadać ten tytuł w tym roku kolejnym 20 drzewom. Decyzje podejmie Rada Miasta Krakowa. Dodatkowo trzy pomniki przyrody prawdopodobnie stracą swój tytuł - jedno z drzew zostało spalone przez wandali, a dwa złamały się pod wpływem silnego wiatru.

 

Zobacz także: Pomnik przyrody pod Wawelem ze specjalną ochroną

 

 

(Katarzyna Jabłońska/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię