Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

20. Krakowska Noc Muzeów - to już dzisiaj!

  • Tadeusz Marek
  • date_range Środa, 2024.05.15 16:28 ( Edytowany Piątek, 2024.05.17 08:41 )
To jedyny taki wieczór w roku, kiedy ciągnące się wzdłuż fasad kolejki nie odrzucają, a zachęcają do odwiedzin. W najbliższy piątek 17 maja odbędzie się w Krakowie dwudziesta odsłona Nocy Muzeów. „Muzea na rzecz edukacji i badań” – to hasło, które przyświeca przygotowanym w tym roku atrakcjom. Ponad sześćdziesiąt krakowskich instytucji otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Nocne zwiedzania, oprowadzania kuratorskie, warsztaty, odkrywanie tajników konserwacji a nawet koncerty i wyzwania detektywistyczne – o nadchodzących wydarzeniach opowiadali Tadeuszowi Markowi w najnowszym wydaniu Przystanku Kultura przedstawiciele wybranych krakowskich muzeów.

Na zdjęciu od lewej: Łukasz Zaleski (MICET), Joanna Rościszewska (Muzeum Krakowa), Tadeusz Marek (Radio Kraków), Eliza Pawłowska (Fortepiano Atelier, Capella Cracoviensis), Wojciech Wichnera (Muzeum Manggha), Tomasz Ostrowski (Muzeum Narodowe w Krakowie).

Posłuchaj najnowszego wydania Przystanku Kultura. | Audycję prowadził Tadeusz Marek

O przygotowanych na piątkową noc atrakcjach opowiadali na antenie Radia Kraków: Tomasz Ostrowski – dyrektor ds. Tomasz Ostrowski – dyrektor ds. strategii i komunikacji Muzeum Narodowego w Krakowie, Eliza Pawłowska – pianistka, założycielka stowarzyszenia Fortepiano Atelier, Joanna Rościszewska – kierowniczka działu konserwacji muzealiów Muzeum Krakowa , Wojciech Wichnera - asystent muzealny, edukator z Muzeum Manggha i Łukasz Zaleski – reżyser i dramaturg, pedagog teatru – związany z Muzeum MICET.

fot: PAP/Łukasz Gągulski

fot: PAP/Łukasz Gągulski

Muzeum Narodowe w Krakowie uruchomi piątkowej nocy wszystkie swoje oddziały. Dyrektor Tomasz Ostrowski zapewnia natomiast, że trwająca w Gmachu Głównym wystawa „Złote Runo – Sztuka Gruzji” będzie smakowała w piątek wyjątkowo. Dodaje, że nie można przeoczyć ekspozycji kartonów Józefa Mehoffera do witraży Pokłon Trzech Króli i Bóg Ojciec w katedrze św. Mikołaja we Fryburgu. Jest także propozycja na rozluźnienie dla tegorocznych maturzystów – wieczór planszówek w Kamienicy Szołayskich.

Posłuchaj, jakie propozycje przyniósł do studia Radia Kraków dyrektor Tomasz Ostrowski

Wszystkie oddziały otwiera także tradycyjnie Muzeum Krakowa. Otwarte zostaną także te przestrzenie, które na co dzień są raczej nieosiągalne. Mowa m.in. o pracowniach konserwatorskich. W oddziael Thesaurus Cracoviensis zwiedzić będzie można w towarzystwie przewodnika muzealne magazyny a także Pracownię Konserwacji Tkanin. W trakcie spotkania zostaną przedstawione urządzenia wykorzystywane przy pracach konserwatorskich. - Czeka także na państwa bardzo ciekawy wykład- mówiła na antenie Radia Kraków Joanna Rościszewska.

Posłuchaj Joanny Rościszewskiej.

W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha obok możliwości zwiedzenia nowych wystaw na widzów czekają także liczne warsztaty. Wśród nich te z origami czy japońskiej grafiki. Odbędą się także pokazy parzenia herbaty. - Kiedy dowiedziałem się o temacie tegorocznej nocy, wiedziałem, że będę chciał więcej opowiedzieć o japońskiej edukacji. To przestrzeń, którą kojarzymy głównie z popkultury a my będziemy chcieli część tych obrazów zweryfikować – mówi edukator Muzeum Manggha Wojciech Wichnera.

Posłuchaj, co o programie w Muzeum Manggha mówi Wojciech Wichnera

Nietypową, jak na Noc Muzeów, propozycją jest wydarzenie przygotowane przez stowarzyszenie Fortepiano Atelier, współpracujące z Capellą Cracoviensis. Mieszcząca się w niegdysiejszym XVII-wiecznym klasztorze siedziba to niejedyny powód. Wszak – choć nie jesteśmy muzeum – dysponujemy pięknymi eksponatami, na których dodatkowo gramy – mówi założycielka stowarzyszenia, Eliza Pawłowska. Zapraszamy na lekcje mistrzowskie, przekrojowy koncert a także gawędę o instrumentach – dodaje.

Posłuchaj jaki program muzycy zagrają w trakcie tegorocznej Nocy Muzeów w Fortepiano Atelier - mówi Eliza Pawłowska

Nieszablonowa atrakcja czeka w piątek na odwiedzających w Interaktywnym Muzeum i Centrum Edukacji Teatralnej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. To tam bowiem będzie można odbyć osobliwe śledztwo mające na celu wytropienie właściwej przynależności kostiumów teatralnych. - Zadaniem uczestników będzie kryminalna analiza materii, interpretacja poszlak i faktów, rekonstrukcja wydarzeń i rysopis postaci, która mogłaby pojawić się w naszej teatralnej historii. Tym razem duży nacisk położymy na uważność, interpretację analityczną, krytyczną i myślenie kreatywne. Czyli wszystko, czego w teatrze nigdy za wiele – informują organizatorzy.

Posłuchaj, co o detektywistycznej atrakcji w muzeum MICET mówi Łukasz Zaleski

Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbędzie się w najbliższy piątek 17 maja, zaś program dostępny jest na stronie www.krakowskienoce.pl

Tarnowska Noc Muzeów już trwa!

Autor:
Tadeusz Marek

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię