Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Sukces krakowskich neonatologów - lekarze uratowali 25-tygodniowego wcześniaka

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2015.06.22 11:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:04 )
Jest najmniejszym uratowanym wcześniakiem w historii polskiej neonatologii. Ksawery przyszedł na świat w 25 tygodniu ciąży z wagą 390 gramów - dowiedziało się Radio Kraków. Po 148 dobach pobytu w Oddziale Neonatologicznym krakowskiego Szpitala Ujastek wychodzi do domu z wagą blisko 3,5 kg. Lekarze oceniają jego stan jako bardzo dobry.

fot. materiały prasowe

Ksawery urodził się pod koniec stycznia się jako bliźniak. Jego siostra, z wagą urodzeniową 569 g, żyła 29 dni. On pomimo dużej różnicy w wadze urodzeniowej walczył o życie. Walczył razem ze swoimi rodzicami i zespołem oddziału neonatologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie.
Noworodek urodził się z cechami skrajnego wcześniactwa. Miał zarośnięte szpary powiekowe  oraz głębokiej hypotrofii  czyli z nieprawidłowo małym wzrostem ciała. "Przez 60 dni wentylowaliśmy go mechanicznie, a następnie wspomaganie oddechu prowadzone było w systemie nCPAP" - wyjaśnia dr med. Beata Rzepecka-Węglarz, Ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie. Noworodka konsultowaliśmy m.in. kardiologicznie okulistycznie, neurologopedycznie, chirurgicznie" - dodaje dr Rzepecka-Węglarz.
 
Przypadek Ksaweregooceniany jest przez naukowaców jako sukces polskiej neonatologii. To wcześniak o najniższej wadze, którego jak dotąd udało się utrzymać przy życiu i uzyskać bardzo dobre wyniki leczenia. Ksawery przeszedł specjalną kurację lekami przyspieszającymi dojrzewanie organizmu. Do tego dostawał sterydy, kofeinę i szereg innych substancji przyspieszających rozwój i wzmacniających układ oddechowy. Jak przekonuja lekarze z krakowskiego szpitala było wiele krytycznych momentów, a dalsze życie Ksawerego było pod wielkim znakiem zapytania.
 
Z danych GUS wynika, że w 2014 roku w Małopolsce na świat przyszło ponad 2,5 tys. wcześniaków. Noworodki, zwłaszcza jeśli są urodzone przed planowanym terminem, bywają obciążone powikłaniami wcześniactwa, jednak przy właściwej opiece często wyrównują różnice rozwojowe i doganiają swoich rówieśników urodzonych o czasie. Z myślą o nich prowadzone są oddziały neonatologiczne zapewniające maluchom maksymalnie dobre środowisko zastępcze, głównie w zakresie oddychania, odżywiania, krążenia czy obrony przed patogenami.
 
W Małopolsce działają trzy szpitale z oddziałami neonatologicznymi, z najwyższym z III stopniem referencyjności - wszystkie w Krakowie. Jednym z nich jest Szpital Położniczo-Ginekologiczny Ujastek. To one zajmują się najtrudniejszymi przypadkami wcześniaków i w największym stopniu przyczyniają się do sukcesu województwa, jakim jest najniższy w skali kraju wskaźnik umieralności okołoporodowej.

RK/jg
 

Wyślij opinię na temat artykułu

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię