Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Różnica zdań władz Krakowa i Małopolski ws. zaniechania budowy Centrum Muzyki

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2020.05.21 13:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:28 )
- To wspólna decyzja władz Krakowa i władz województwa - przekonuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta miasta. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz odpowiada, że to jednostronna decyzja urzędu miasta. Chodzi o rezygnację z budowy Centrum Muzyki na krakowskich Grzegórzkach - inwestycji długo oczekiwanej przez melomanów i instytucje zajmujące się muzyką.

Wizualizacja Centrum Muzyki. / fot: Marcin Friedrich

- Przedstawiciele Urzędu Miasta i Urzędu Marszałkowskiego wiele razy spotykali się wspólnie, rozmawiając o losach Centrum Muzyki. Ostatnie takie spotkanie odbyło się we wtorek. Prezydent Jacek Majchrowski spotkał się z marszałkiem WItoldem Kozłowskim. Obaj podjęli decyzję, że patrząc na sytuację ekonomiczną po epidemii, zarówno Urząd Marszałkowski, jak i Urząd Miasta zrezygnują z tej inwestycji - mówi Monika Chylaszek.

Tymczasem Urząd Marszałkowski jest zaskoczony takim stanowiskiem Urzędu Miasta. "Po pierwsze zarząd województwa małopolskiego nie podjął żadnej decyzji, która pozwoliłaby stwierdzić, że wycofujemy się z inwestycji. Dodatkowo pragniemy przypomnieć prezydentowi Majchrowskiemu, że obie strony wiąże umowa z 10 lipca 2018 roku, która do tej pory nie została rozwiązana. Oświadczenie złożone w imieniu miasta i województwa nie było uzgodnione z władzami województwa" - mówi rzecznik Urzędu Marszałkowskiego, Michał Drewnicki.

Budowa Centrum Muzyki miała ruszyć w przyszłym roku. Na przeszkodzie stanęły kłopoty z konkursem architektonicznym. Okazało się, że zwycięska pracownia nie spełnia warunków konkursu, więc został on unieważniony. W konsekwencji nie ma kto zaprojektować budynku.

Ideę budowy Centrum Muzyki w Krakowie wspierał zmarły niedawno wybitny kompozytor prof. Krzysztof Penderecki. Wraz z kompleksem dydaktycznym Akademii Muzycznej, miejskim parkiem i uzupełniającą infrastrukturą rekreacyjną i usługową Centrum Muzyki przy ul. Skrzatów miało tworzyć unikatową, spójną urbanistycznie i architektonicznie część miasta. Gmach Centrum Muzyki miał powstać nieopodal brzegu Wisły. Jego "sercem" miały być nowoczesne sale koncertowe, z największą, filharmoniczną, mieszczącą ok. 1400 osób oraz dwoma mniejszymi: miejską salą koncertową dla 650-800 słuchaczy i salą recitalową dla 270-300 słuchaczy.

W budynku przewidziano też przestronne sale prób, salę multimedialną oraz przestrzeń edukacyjną. Swoją siedzibę w nowym Centrum miały mieć krakowskie instytucje muzyczne, w tym Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia. Koszt realizacji inwestycji określono na ok. 265 mln zł. Do końca 2020 r. miała powstać dokumentacja projektowa.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Dominika Kossakowska/PAP/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię