Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Rośnie liczba uchodźców z Ukrainy przyjeżdżających do Krakowa

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Czwartek, 2022.11.03 14:14 ( Edytowany Czwartek, 2022.11.03 14:32 )
Harcerze wydają nawet 1000 posiłków więcej niż przed kilkoma tygodniami. Chorągiew Krakowska ZHP prowadzi punkt wydawania żywności na terenie Dworca Głównego i punkt noclegowy przy starym dworcu. Harcmistrz Mariusz Siudek przyznaje, że większy ruch może być związany z kolejnymi brutalnymi atakami Rosji na Ukrainę:

fot: B. Bujas

posłuchaj Mariusza Siudka

Bombardowania na obiekty energetyczne w ostatnich dwóch tygodniach, kolejna napaść na ludność cywilną spowodowały, że ten wzrost jest nie taki jak w lutym, narcu, czy kwietniu, ale jest tendencja zwyżkowa. Wydawaliśmy około 1500 - 1800 posiłków dziennie, a teraz wydajemy ok.2500.

Ale dzięki pomocy darczyńców żywności dla uchodźców nie zabraknie. Tym razem to Światowa Federacja Luterańska przekazała aż 1.5 miliona złotych, za które zakupiono najpilniejsze artykuły spożywcze i kosmetyki. Pierwszy z trzech dużych transportów jest już w Krakowie. Dystrybucją produktów poza harcerzami zajmować będzie się także Fundacja Wielokulturowa, która prowadzi punkt przy ulicy Daszyńskiego przez Fundację Wielokulturową.
Dary zostały zakupione z pieniędzy Światowej Federacji Luterańskiej, która zrzesza blisko 150 kościołów w niemal 100 państwach na świecie. Pierwsze paczki opuściły dziś magazyn przy ulicy Bartników w Krakowie

posłuchaj ks. Łukasza Ostróżki z parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Krakowie

Dary to tylko część pomocy niesionej przez wspólnotę luterańską i ma na celu przygotowanie do nadchodzącej zimy, która najprawdopodobniej będzie się wiązać z kolejną falą uchodźców.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię