Jedna z sieci komórkowych chce na dachu kamienicy przy ul. Bolesława Prusa 10 postawić prawie 10-metrowy maszt z siedmioma antenami. Mieszkańcy budynku protestują. Obawiają się, że działanie anten może silnie oddziaływać na ich zdrowie.

"W tej inwestycji zostaną zamontowane bardzo silne anteny, a my już mieszkamy w pobliżu jednej takiej stacji, która znajduje się na placu Na Stawach. To wszystko będzie się gdzieś kumulowało. A przy naszej ulicy nie przeprowadzono żadnej symulacji, żadnego opracowania, które uwzględniłoby działanie już istniejących źródeł oddziaływania elektromagentycznego" - mówi reporterce Radia Kraków Stanisław Famieniec, jeden z mieszkańców, inicjatorów protestu.

Lokatorzy wysłali w tej sprawie petycję do Urzędu Miasta. Magistrat poprosił inwestora, aby ten uzupełnił dokumentację o dodatkowe dane. "Mają one wykazać, czy nie będzie oddziaływania pól elektromagnetycznych na mieszkańców" - tłumaczy Barbara Talkowska z Urzędu Miasta Krakowa.

Postępowanie w sprawie budowy masztu zostało zawieszone, bo firma poprosiła o czas na uzupełnienie dokumentacji. Przedstawiciele sieci komórkowej, mimo naszych wielokrotnych próśb, nie skomentowali sprawy.

To nie pierwszy raz, kiedy mieszkańcy Małopolski sprzeciwiają się budowie masztu sieci komórkowej. Wcześniej protestowali już między innymi mieszkańcy ulicy Obozowej w Krakowie. 

Zdaniem doktora Bartłomieja Gardy z Katedry Elektrotechniki i Elektorenergetyki AGH, nie ma dowodów na to, aby pole elektormagnetyczne wytwarzane przez anteny operatorów komórkowych szkodziło ludziom. 

Mimo to, władze miasta zajęły się sprawą ewentualnego oddziaływania pól elektromagnetycznych na ludzi. Najprawdopodobniej od lutego mieszkańcy będą mogli wypożyczyć specjalne mierniki i sprawdzić w swoich domach poziom pola elektromagnetycznego. Jeśli wynik pomiaru będzie przekraczał dozwolone normy, krakowianie będą mogli poprosić urzędników o interwencję u operatora nadajnika.

W całej Małopolsce działa blisko 4 tysiące nadajników sieci komórkowych.

 

 

 

(Joanna Orszulak/ew)