Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pałacyk Tarnowskich przy ulicy Szlak ma nowego właściciela

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.07.02 11:48 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:05 )
To naprawdę sensacyjna wiadomość, która ucieszyła także nas, pracowników Radia Kraków, którzy doskonale pamiętamy jeszcze Pałacyk Tarnowskich na ulicy Szlak. Jak dowiedziało się Radio Kraków, popadający od wielu lat w ruinę budynek w centrum Krakowa kupiła Wyższa Szkoła Europejska imienia księdza Józefa Tischnera.

Posłuchaj rozmowy Aleksandry Ratusznik z prorektorem WSE im. Tischnera, dr. Błażejem Sajdukiem
Pałac Tarnowskich niszczeje

Ta krakowska uczelnia została założona kilkanaście lat temu przez Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Uczelnia odwołuje się do dziedzictwa swojego patrona księdza Józefa Tischnera, który był jedną z najciekawszych i najbarwniejszych postaci polskiego życia intelektualnego w drugiej połowie XX wieku.

"Bardzo nam zależy, by krakowianie ponownie mogli cieszyć się tą wspaniale odrestaurowaną perełką architektoniczną" - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków prorektor uczelni, dr Błażej Sajduk. 

Jak dodaje prorektor WSE im. Tischnera, przede wszystkim zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, budynek zostanie przygotowany do remontu. "Wszystkie zmiany, jeżeli miałaby nastąpić, zostaną skonsultowane z konserwatorem. W tym momencie nie przewidujemy żadnych zmian i ingerencji w tkankę budynku. Chcemy go odrestaurować". 

W środku będą sale zajmowane przez pracowników administracyjnych. Część z nich będzie pełniła funkcje pomieszczeń dydaktycznych. "Z tego miejsca tchnie historia. Ścisłe centrum Krakowa. Bliskie towarzystwo dworca, Politechniki Krakowskiej i księży Salwatorianów. Trudno o lepszą lokalizację w Krakowie" - przekonuje dr Błażej Sajduk. 

Obiekt przy Szlaku został zbudowany w XVI wieku. Pierwszymi właścicielami pałacu byli Montelupi, rodzina bogatych kupców z Florencji. Później pałac kupili Jezuici, wreszcie pałac przeszedł w ręce rodu Tarnowskich. Po II wojnie światowej przez 48 lat był siedzibą Radia Kraków.

 

(Aleksanra Ratusznik/ko/ew)

Obserwuj autorkę na Twitterze: 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

1285231

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię