Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa Huta: ostatni raz pociąg pasażerski zatrzymywał się tam 21 lat temu

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2020.02.28 17:00 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:14 )
PKP Polskie Linie Kolejowe wznawiają działanie przystanku Kraków - Nowa Huta. Pociągi Kolei Małopolskich przy ulicy Organki w Ruszczy zaczną zatrzymywać się od 15 marca. Pociągi pasażerskie zaczęły się pojawiać na tej objazdowej trasie kilkanaście miesięcy temu - kiedy rozpoczęła się przebudowa na linii Kraków Główny - Podłęże. Korzystając z tej okazji, postanowiono przywrócić nowohucki przystanek.

Fot. Tomasz Bździkot

To przystanek, który ostatni raz był używany w ubiegłym tysiącleciu. Dlatego na początek kolejarze przeprowadzają niewielki lifting. „Naprawiana jest jego nawierzchnia. Pojawi się nowa wiata, oświetlenie, rozkład jazdy. Będzie to ponownie w pełni funkcjonalny przystanek kolejowy. To jest też dobra okazja, by sprawdzić potencjał dużej obwodnicy do przewozów pasażerskich; sprawdzić, jak odniosą się do tego mieszkańcy” - przyznaje Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych.

Fot. Tomasz Bździkot

A jest co sprawdzać, bo okolicznych mieszkańców nie ma zbyt wielu. Ruszcza to obrzeża Nowej Huty. „Może niektórym się przyda. Trochę daleko. Zostawić samochód, wsiąść w pociąg, łatwiej poruszać się po mieście - może się przyda” - twierdzą nowohucianie. Tym bardziej, że jak dodaje Piotr Hamarnik, PKP ma w planach uporządkować jeszcze niewielki teren właśnie pod parking. „Chcemy stworzyć możliwość pozostawienia samochodu, choć taki nieformalny placu typu „parkuj i jedź” już tutaj powstał”.

Za nieco ponad dwa tygodnie na przystanku Kraków - Nowa Huta w ciągu dnia ma się zatrzymywać osiem pociągów. „To pociągi, które kursują między Krakowem a Tarnowem, ale i dalsze kursy do Krynicy oraz Rzeszowa” - mówi Radiu Kraków Przemysław Żywicki z Kolei Małopolskich. Możliwe, że ten przystanek zostanie na dłużej - nawet jeśli za dwa lata zakończy się przebudowa linii z Krakowa do Podłęża. „Jeśli prace modernizacyjne zakończą się, będziemy analizować przygotowanie całkowicie nowej oferty dla obsługi tzw. dużej linii obwodowej – od Podłęża, przez Nową Hutę, Batowice aż do Krakowa Głównego” - dodaje Żywicki.

Wszystko zależy też od tego, ile osób będzie korzystało z przywróconego przystanku w krakowskiej Ruszczy. A nie chodzi tylko o daleką i odludną lokalizację. Niektórzy mają też z tym miejscem po prostu złe wspomnienia. „Ja do Ruszczy nie wchodzę. Źle mi się kojarzy” - podsumował jeden z mieszkańców w rozmowie z naszym reporterem. Dlaczego tak? Tego się nie dowiedzieliśmy. Może to przez bliskie sąsiedztwo zakładu karnego? Jednakże, najpóźniej w połowie czerwca ma zostać też przywrócony dla pasażerów przystanek Kraków - Lubocza. Tam już nikt niepokojących skojarzeń mieć nie powinien.

 

 

(Tomasz Bździkot/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię