Bartek Krzych, który jest inicjatorem akcji – twierdzi, że cennik zaprojektowano tak, jakby jeden mieszkaniec Wieliczki miał wyprodukować rocznie 400 kilogramów odpadów. Podczas gdy w całym kraju ten wskaźnik wynosi 200 kilogramów.

- Przez ten rok śmieci w Wieliczce nie przybyło, bo turystów jest mniej, na składowiskach ceny też nie wzrosły, nie wiemy więc skąd ta podwyżka i nie zgadzamy się na nią. To jest 100 proc. więcej, niż płaciliśmy rok temu. Jak to możliwe, że w mieście Wieliczka przeciętny mieszkaniec miałby produkować dwa razy więcej śmieci, niż przeciętny obywatel Polski - pyta Krzych.

Piotr Krupa, zastępca burmistrza Wieliczki odpowiada, że ceny przetwarzania odpadów rosną, a śmieci przybywa. Jak tłumaczy, w domach, w związku z pracą zdalną - wzrasta konsumpcja, a co za tym idzie - także produkcja śmieci. Zastępca burmistrza Wieliczki mówi, że tylko w tym roku gmina dokłada do gospodarki odpadami 3. mln 700 tysięcy złotych, a system powinien się bilansować. Ceny natomiast rosną. - Na koniec 2019 roku tona odpadów zmieszanych kosztowała 612, w tej chwili 700 zł. Odpady biodegradowalne były po 202 zł, teraz to jest ponad 1000 zł. Instalacja przetwarzania odpadów to jest 80 proc. ceny kosztów systemu - mówi Krupa i przypomina, że w gminie, w której jest kilka tysięcy rodzin wieloosobowych, podwyżki dotyczą czterech pierwszych osób w gospodarstwie. Kolejne natomiast mają ulgi.

Mieszkańcy nie przyjmują argumentacji i zapowiadają swoją interwencję na jednej z sesji rady miejskiej. Na razie zbierają podpisy pod inicjatywą   
uchwałodawczą, która miałaby unieważnić decyzję radnych w sprawie podwyżek. Mieszkańców Wieliczki irytuje jednak także fakt, że zakład gospodarki komunalnej ma dwóch prezesów, którzy – zgodnie z oświadczeniami majątkowymi – mają wysokie wypłaty.

 

(Dominika Kossakowska/jp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.