Najwięcej interwencji dotyczyło dotąd zwykłych wykroczeń drogowych, w tym zakazu zatrzymywania się i zakazu ruchu - złamanie tych przepisów odnotowano 291 razy. Ale aż 222 wykroczenia były związane z nieprzestrzeganiem regulaminu parku. Korzystający z niego m.in. przekraczali barierki zabezpieczające. A to w tym miejscu wyjątkowo niebezpieczne, na początku miesiąca z urwiska skoczył młody mężczyzna. Utonął, został odnaleziony przez płetwonurka na głębokości 9 metrów.

Nadal jednak zdarzają się przypadki skakania do wody ze skał, mimo zakazu wskazanego w regulaminie parku. Jak przyznaje rzecznik straży miejskiej, funkcjonariusze apelują o przestrzeganie tego przepisu, sami jednak nie podejmują interwencji w miejscach uważanych za niebezpieczne.

"Strażnik miejski nie wchodzi na półki skalne, żeby biegać za osobami, które znalazły się tam wbrew zasadom regulaminu. Chodzi z jednej strony o bezpieczeństwo funkcjonariusza, z drugiej o bezpieczeństwo osób, które już tam weszły" – powiedział PAP Marek Anioł. "Zdarzają się interwencje na Zakrzówku, zwłaszcza wieczorami, podczas których osoby, które wiedzą, że łamią regulamin, próbują się chować w zaroślach. Powodowanie nerwowych sytuacji, w których taka osoba będzie próbowała uciec, może doprowadzić do tragedii" – dodał.

Zakrzówek jest tłumnie odwiedzany od początku miesiąca, kiedy teren ten po kilku latach prac został udostępniony mieszkańcom. W czwartek odbyło się oficjalnie otwarcie parku wraz ze strzeżonym kąpieliskiem.

"To miejsce jest niezwykle piękne i ciekawe, ale było bardzo niedostępne" – mówił PAP niedługo po udostępnieniu mieszkańcom Zakrzówka Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. "To teren poprzemysłowy, ze skalnymi urwiskami i zbiornikiem wymagającym ze względu na głębokość - miejscami sięga ona 30 metrów, a woda jest dużo chłodniejsza niż w innych zbiornikach, które są udostępniane mieszkańcom, jak Bagry czy Kryspinów" – wyjaśniał, dodając, że stworzenie parku miało na celu m.in. lepsze udostępnienie tego miejsca mieszkańcom i poprawę bezpieczeństwa.

Zakrzówek powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia i od lat był miejscem zarówno letniego wypoczynku, jak i całorocznych aktywności mieszkańców. Od drugiej połowy 2019 r. pozostawał placem budowy, na nowo otwarto go 1 czerwca br. Od 22 czerwca na terenie Zakrzówka działa strzeżone kąpielisko.