Obowiązujące przepisy sanitarne obligują osoby podróżujące komunikacją miejską, a także przebywające w galeriach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej do zasłaniania ust i nosa przy pomocy maseczki. Z uwagi na pogarszającą się sytuację covidową i duży dobowy wzrost osób zakażonych, a także reagując na sygnały wpływające od współpasażerów, czy osób robiących zakupy o tym, że nie wszyscy stosują do tego obowiązku, funkcjonariusze podejmują bardziej zdecydowane działania.

29 i 30 listopada krakowscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz inspektorami MPK przeprowadzili wzmożone kontrole w środkach komunikacji miejskiej, zwracając szczególną uwagę na tych, którzy próbują omijać przepisy covidowe i nie stosują się do obowiązku zakrywania ust i nosa, jak i innych obostrzeń. Dla zapominalskich interwencje kończyły się pouczeniem, natomiast tym, którzy lekceważyli upomnienia, policjanci wręczali mandaty karne. W tym przypadku mandat wynosi od 20 do 500 zł, natomiast jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, organ ten może orzec grzywnę nawet do 5000 zł.

W wyniku dwudniowych kontroli w komunikacji miejskiej funkcjonariusze podjęli 87 interwencji, pouczając 25 osób i wręczając 57 mandatów karnych za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń, głównie za brak maseczki. W ośmiu przypadkach mundurowi skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

1 grudnia rząd wprowadził nowe obostrzenia covidowe.