Rocznie Szpital Rydygiera w Krakowie wykonuje 15 tysięcy zabiegów, a tamtejszy SOR obsługuje ponad 20 tysięcy osób. W sumie przez 30 lat w lecznicy urodziło się ponad 30 tysięcy dzieci.
Początki szpitala nie należały do najłatwiejszych. Plany budowy pojawiły się już w latach 70. ubiegłego wieku, ale w momencie rozpoczęcia prac natrafiono na nietypowe znaleziska.
"Pierwsze koparki, które kopały rowy w '75 roku natrafiły na miny niewypały i to już wstrzymało budowę. Później, w okresie transformacji, przede wszystkim brak pieniędzy, technologii, ale w latach 90. zaangażowanie szeregu ludzi spowodowało, że szpital powstał" - mówi prezes lecznicy Artur Asztabski.
Dziś szpital specjalizuje się przede wszystkim w leczeniu onkologicznym
Tylko w ubiegłym roku liczba wszystkich udzielonych porad wyniosła niemal 180 tysięcy. Szpital Rydygiera do świętowania zaprasza wszystkich pacjentów. Podkreśla, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego z okazji swojego jubileuszu organizuje bezpłatne badania profilaktyczne. W sumie to aż 50 projektów. Pacjenci nie muszą mieć skierowania, trzeba jednak umówić się telefonicznie.
"Zaczynamy już od 13 lutego, kiedy oferujemy pacjentom bezpłatne badania ultrasonograficzne, na przykład USG tarczycy, USG piersi, stawu kolanowego, bezpłatne badania słuchu, szereg konsultacji kardiologicznych, diabetologicznych" - mówi Zofia Foryś - dyrektor ds. pielęgniarstwa i jakości.
W wakacje zaplanowano porady na temat szczepień, które mogą być przydatne przed wyjazdem na egzotyczne wakacje oraz warsztaty z bezpiecznego usuwania kleszczy. Październik będzie dedykowany kobietom - minie pod znakiem cytologii i mammografii, w listopadzie prowadzone będą natomiast konsultacje urologiczne i badania prostaty u mężczyzn. 
Placówka w najbliższych latach planuje rozbudowę oraz remonty tych oddziałów, które przez 30 lat nie były modernizowane.
Od grudnia pacjenci szpitala mogą korzystać już z wyremontowanego oddziału ortopedii, wcześniej remonty objęły oddział onkologiczny, neurologiczny i urologiczny.

Ok. 50 wydarzeń dla pacjentów na 30-lecie szpitala Rydygiera

Ok. 50 wydarzeń prozdrowotnych dla pacjentów przygotowuje szpital im. Ludwika Rydygiera w Krakowie z okazji przypadającego w tym roku 30-lecia swojej nieprzerwanej działalności.

"Co miesiąc będą różne akcje profilaktyczne - badania, diagnostyka - promujące zdrowy tryb życia, aby nasi mieszkańcy zyskali pomoc" – powiedział dziennikarzom we wtorek prezes Szpitala Specjalistycznego im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski.

Wydarzenia mają być bezpłatne, informacje o nich będą aktualizowane na stronie internetowej 30lat.szpitalrydygier.pl.

Pierwszy projekt dla pacjentów ruszy 13 lutego, potrwa do 24 lutego. Będą to badania USG tarczycy, USG piersi, USG stawu kolanowego oraz badania słuchu. Zaś w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim, jednostce należącej do szpitala, 23 lutego, w Dniu Walki z Depresją, będzie można porozmawiać z psychologiem i otrzymać informacje nt. możliwości terapeutycznych.