Wczesne rozpoznanie objawów i odpowiednia terapia, dają szansę osobom autystycznym na pełniejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jak przekonują działacze fundacji, ważne aby pierwszą osobą, która zwróci uwagę na nietypowe zachowania dziecka był rodzic. W ramach kampanii "Autyzm - potrafię rozpoznać" tylko w kwietniu zorganizowanych będzie 16 wydarzeń i spotkań informacyjnych. Podczas warsztatów rodzice dowiedzą się nie tylko o tym jak objawia się autyzm i gdzie szukać pomocy. Specjaliści doradzą też jak pracować z dzieckiem cierpiącym na to zaburzenie. Szacuje się, że w Polsce autyzmem dotkniętych jest ponad 30 tysięcy dzieci.

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Niektóre budynki, w kraju i na świecie, są z tej okazji podświetlone na niebiesko. Celem ustanowienia tego dnia oraz globalnej akcji "Na niebiesko dla autyzmu" jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzenia.
    Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka a potem osoby dorosłej. Jego objawy widoczne są w zakresie relacji społecznych i komunikowania się z innymi. Można je rozpoznać przed ukończeniem 3 roku życia.

 

Joanna Orszulak/IAR/bp