Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Do Krakowa powrócił Festiwal Muzyki Filmowej

Miłośnicy muzyki filmowej mają powody do radości. Po pandemicznej dwuletniej przerwie do Krakowa powrócił Festiwal Muzyki Filmowej. W programie wydarzenia znalazły się: film z muzyką na żywo, koncert specjalny Composers4Ukraine poświęcony naszym wschodnim sąsiadom, 85. urodziny Zygmunta Koniecznego. Głównym gościem Festiwalu będzie John Powell znany z filmów "Jak wytresować smoka", "Tożsamość Bourne`e", czy "Han Solo: Gwiezdne wojny - historie". Tegorocznej 15. edycji Festiwalu przyświeca hasło "Więcej niż muzyka filmowa".

Dyrektor artystyczny FMF Robert Piaskowski podczas konferencji prasowej nt. 15. Festiwalu Muzyki Filmowej, 25 bm. w Pałacu Potockich w Krakowie. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Zaprasza Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny Festiwalu:

15. edycję festiwalu otworzy koncert Kilar | Glass, który odbędzie się we wtorek 24 maja o godz. 19.30 w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Będzie on celebracją wyrazistego stylu Wojciecha Kilara, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny, a także muzyki minimalistycznej Philipa Glassa.
 
W poprzednich latach koncerty z cyklu Scoring4Polish Directors honorowały twórczość najsłynniejszych polskich reżyserów – Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Krzysztofa Zanussiego. W tym roku (25 maja o godz. 19.30) bohaterem, a zarazem gościem tego wydarzenia będzie Jerzy Skolimowski – reżyser Essential Killing, Wrzasku, Czterech nocy z Anną, 11 minut czy Fuchy. Na scenie będą królować jazz i mroczne współczesne brzmienia w aranżacjach Jana Stokłosy. Usłyszymy również zaprzyjaźnionego z reżyserem Tomasza Organka. Podczas koncertu w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji. Dlatego w pierwszej części koncertu usłyszymy muzykę z polskich premier ostatnich lat (m.in. Ciemno, prawie noc oraz Hiacynt). Koncert przeznaczony jest wyłącznie dla widzów powyżej 16. roku życia.
 
Tegoroczna edycja FMF będzie również demonstracją solidarności z Ukrainą w postaci koncertu Composers4Ukraine, który odbędzie się 26 maja o godz. 19.30 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Muzyka ma być wyrażeniem szacunku dla heroizmu naszych wschodnich sąsiadów i postawy ludzi z całego świata niosących im bezinteresowną pomoc. W Polsce przebywa ponad dwa miliony uchodźców, wśród nich wielu muzyków z Kijowa, Lwowa czy Charkowa szukających miejsca do pracy. Dlatego w składzie chóru i orkiestry, które wystąpią podczas koncertu 26 maja, znajdą się między innymi instrumentaliści z Ukrainy.

 Muzyka Zygmunta Koniecznego, twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej i wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej, zabrzmi 27 maja o godzinie 19.30 w Sali Teatralnej Centrum Kongresowego ICE Kraków na koncercie Słowińska I AUKSO I Konieczny. Koncert organizowany jest w związku z przypadającymi w tym roku 85. urodzinami kompozytora. Konieczny zadebiutował w 1959 r. w teatrze, pisząc muzykę do spektaklu Widok z mostu w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego. Współpracował z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi. Z filmem związany jest od 1963 roku. Jest twórcą muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych, dokumentalnych i krótkometrażowych. Komponował muzykę do dzieł takich reżyserów, jak Jan Jakub Kolski (Pornografia, Jasminum, Historia kina w Popielawach), Andrzej Wajda (Biesy) czy Tadeusz Konwicki (Dolina Issy, Lawa, Jak daleko stąd, jak blisko). Za swoją pracę trzykrotnie został nagrodzony zarówno Polską Nagrodą Filmową, jak i nagrodą Festiwalu Filmowego w Gdyni. W koncercie wystąpią Joanna Słowińska i Karol Śmiałek przy akompaniamencie kwintetu Stanisława Słowińskiego i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
 
28 maja o godz. 19.30 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków czeka nas niezwykłe wydarzenie – koncert The Music of John Powell. Takie filmy jak Rio, Jak wytresować smoka czy Uciekające kurczaki kojarzą chyba wszyscy miłośnicy animacji. Natomiast trochę starsi wielbiciele kina zapamiętali Tożsamość Bourne’a czy Han Solo: Gwiezdne wojny – historie. Ale czy znają anegdoty związane z powstawaniem muzyki do tych kinowych obrazów? Teraz będą mieli okazję je poznać, ponieważ historie o wykonywanych utworach opowie sam John Powell, który wcieli się w rolę gospodarza wieczoru. Orkiestrę poprowadzi zaprzyjaźniony z brytyjskim kompozytorem dyrygent Gavin Greenaway, znany publiczności FMF z poprzednich edycji festiwalu, stale współpracujący także z Hansem Zimmerem (w 2018 r. został dyrektorem muzycznym trasy koncertowej The World of Hans Zimmer) i Jamesem Newtonem Howardem.
 
Zwieńczeniem festiwalu 29 maja o godz. 18.00 w Sali Audytoryjnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie projekcja z muzyką na żywo pierwszej części kultowego filmu animowanego Jak wytresować smoka. Film był nominowany do dwóch Oscarów (w tym za najlepszą muzykę dla Johna Powella, który będzie również gościem wydarzenia) oraz nagród Złotego Globu i BAFTA. Pokaz kierowany jest do najmłodszych, ale każdy dorosły, który nie zapomniał o swoim wewnętrznym dziecku, również będzie oczarowany. Skomponowaną do filmu o magicznej krainie smoków i wikingów muzykę usłyszymy w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej prowadzonych przez dyrygenta Ernsta van Tiela. Do składu orkiestry dołączą laureaci konkursu OF FMF.
 

Autor:
Wioletta Gawlik-Janusz

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3440482

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię