"Podobnie jak w ubiegłych latach 22 września obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu. Każdy podróżujący po mieście komunikacją miejską będzie uprawniony do bezpłatnych przejazdów" - poinformował Urząd Miasta Krakowa. Celem akcji jest zachęcenie do mieszkańców do wyboru niskoemisyjnych środków transportu, a przez to zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, ochrona zdrowia i klimatu.

Europejski Dzień bez Samochodu jest elementem Europejskiego Tygodnia Mobilności (16-22 września), obchodzonego pod hasłem "Oszczędzaj energię".

W Krakowie przez cały tydzień odbywają się różnorodne wydarzenia, zachęcające do korzystania z niskoemisyjnych środków transportu.

Tygodniowi Mobilności towarzyszy akcja darmowych kontroli stanu technicznego rowerów, prowadzona do 7 października w różnych lokalizacjach Krakowa. Kontrola nie jest usługą serwisową, a jej celem jest uzyskać fachową poradę. Jednak w przypadku braku kolejki i nieskomplikowanych awarii będzie można liczyć na błyskawiczną naprawę. Poza tym każdy może liczyć na wyregulowanie hamulców czy siedzenia, nasmarowanie łańcucha, nabicie powietrza do opon.