Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Lokalnie może wystąpić grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 80 proc.

Synoptyk IMGW: w piątek przelotny deszcz i możliwe burze w południowo-wschodniej Polsce

Strefa przelotnych opadów deszczu i burz przemieszczać się będzie w piątek nad południowo-wschodnią Polskę oraz - jak powiedział PAP synoptyk IMGW Jakub Gawron - od krańców wschodnich Małopolski przez Podkarpacie po Lubelszczyznę. Tam zachmurzenie będzie największe.

Jakub Gawron z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał PAP, że w piątek już tylko w południowo-wschodniej Polsce pojawią się przelotne opady deszczu i burze.

"Najbardziej prawdopodobne są burze na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Spadnie w nich do ok. 20 mm deszczu, a porywy wiatru mogą sięgnąć do ok. 60 km/h" – powiedział synoptyk IMGW.

Nadal najchłodniej będzie nad samym morzem. Tam od 13 do 16 stopni Celsjusza. Na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 17-20 stopni. Najcieplej piątek zapowiada się na wschodzie, do 22 stopni.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, w trakcie burz porywy wiatru do 60 km/h. Powieje z północnego zachodu i zachodu.

"Noc z piątku na sobotę będzie pogodna. Jedynie początkowo na krańcach południowo-wschodnich jeszcze nieco więcej chmur i zanikające opady deszczu" – podkreślił synoptyk IMGW.

Napływ chłodniejszego powietrza i bezchmurne niebo spowodują, że temperatura minimalna będzie wynosić od 3 stopni miejscami na północy i w obszarach podgórskich do 10 stopni na południowym wschodzie, gdzie chmur początkowo będzie więcej.

"W obszarach podgórskich Sudetów lokalnie może być nawet ok. 2 stopni, a przy gruncie temperatura może się obniżyć nawet do minus 2 stopni" – ostrzegł Gawron.

Wiatr będzie słaby, północno-zachodni i północny.

Sobota i niedziela zapowiadają się pogodnie, ale nieco chłodniej niż w ciągu mijającego tygodnia. Według prognoz, temperatura maksymalna mierzona w cieniu tylko lokalnie przekroczy 20 stopni.