Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Renowacje kolejnych cmentarzy z czasów I wojny światowej

  • Beata Penderecka
  • date_range Poniedziałek, 2021.06.14 20:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.06.14 20:45 )
Gminy Biecz i Bobowa w woj. małopolskim rozpoczną w tym roku remonty cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej, które znajdują się na ich terenie. Prace będą współfinansowane z dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Autorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64033394

Jak poinformował biecki magistrat, wkrótce rozpocznie się pierwszy etap remontu cmentarza wojennego nr 101 w Libuszy. W trzech mogiłach zbiorowych i w czterech pojedynczych spoczywa tam 51 żołnierzy rosyjskich nieznanych ani z imienia, ani z nazwiska, poległych w 1915 r.

Wykonane zostaną prace konserwatorskie przy podmurówce i słupach ogrodzenia. Ich szacowany koszt 50 tys. zł. Kwota ta przekazana zostanie gminie Biecz przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Samorząd ma także zapewnienie tego urzędu o zagwarantowaniu środków na wkład własny wymagany przy wniosku o dofinansowanie drugiego etapu przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Całkowity koszt tego remontu oszacowano na blisko 164 tys. zł.

W tym roku – poinformowano ponadto – gmina Biecz przystąpi do drugiego etapu renowacji cmentarza nr 112 w Rożnowicach, gdzie znajduje się 189 grobów pojedynczych i 19 zbiorowych. Pochowano w nich 70 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 20 z niemieckiej i 82 z armii rosyjskiej. Nie zidentyfikowano tożsamości 65 z nich.

W minionym roku zakończył się pierwszy etap remontu tej nekropolii. Łączna wartość prac wyniosła 70 tys. zł. Obejmowały one rozbiórkę ogrodzenia, roboty ziemne oraz budowlane polegające na odtworzeniu ławy fundamentowej ogrodzenia. Zadanie otrzymało dofinansowanie z MKDNiS.

Zgodnie z zapowiedziami, w tym roku gmina przystąpi do realizacji drugiego etapu prac przy tej nekropolii, na który także pozyskano środki finansowe z resortu kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Z kolei gmina Bobowa uzyskała dofinansowanie z tego samego źródła na drugi etap konserwacji i renowacji cmentarza z czasów pierwszej wojny światowej nr 134 w Siedliskach. W trzech grobach zbiorowych i 43 pojedynczych pochowano tam 52 żołnierzy z armii austro-węgierskiej.

Zaplanowano odnowienie elementów kamiennych i betonowych ogrodzenia oraz odtworzenie wnętrza i ogrodzenia cmentarza. Prace zostaną wykonane do końca 2021 roku.

Małopolska jest miejscem wiecznego spoczynku żołnierzy wielu narodowości, którzy ginęli w walkach i umierali w okopach w czasie I wojny światowej. Na terenie dawnej Galicji Zachodniej powstało ok. 400 cmentarzy, upamiętniających ok. 70 tys. poległych żołnierzy, m.in.: Polaków, Austriaków, Rosjan, Niemców, Ukraińców, Węgrów i Słoweńców.

Cmentarze z I wojny światowej na terenie d. Galicji Zachodniej skrywają ciała ofiar walk toczonych w latach 1914-15. W tym okresie front broniony był przez armię austro-węgierską oraz pruską i Legiony Polskie przed naporem Rosjan. Tym ostatnim udało się podejść aż pod Kraków, ale od grudnia 1914 r. powoli byli odpychani na wschód. Decydującym starciem była bitwa pod Gorlicami - która trwała od 2 do 5 maja 1915 r., nazywana ze względu na liczbę ofiar "małym Verdun" lub "polskim Verdun".

Autorstwa Henryk Bielamowicz - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=69097259

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię