"Osób, które pomagały Żydom w czasie wojny było na tym terenie znacznie więcej. To osoby z terenu powiatu gorlickiego. Jedna osoba, czyli pan Józef Tokarz, który został zamordowany, pochodzi z Ptaszkowej, czyli ościennego powiatu nowosądeckiego. Oczywiście nie uda nam się ustalić nigdy prawdziwej skali pomocy na terenie choćby powiatu gorlickiego. Te badania są niestety dalej prowadzone i konieczne"

- mówi Michał Kalisz z IPN w Rzeszowie.

Krzyż Komandorski (III stopień) Odrodzenia Polski/Order Odrodzenia Polski otrzymały między innymi - Rodzina Beduch z Brzany, Deciowie z Ropy, rodzina Kosibów, Władysław Dyląg oraz Jan Rybicki - lekarz, żołnierz Armii Krajowej, wieloletni dyrektor szpitala w Gorlicach, w getcie ratował życie ludności żydowskiej.

Michał Kalisz podkreślił również, że według jego obliczeń w samym powiecie gorlickim osób, które pomagały Żydom było ok. 300. Warto zaznaczyć, że ta liczba cały czas rośnie.

Goszczący na uroczystości Arkadiusz Mularczyk zapewnił, że jeśli "jego misja polityczna nadal będzie trwać", to wspólnie z burmistrzem Bobowej wyda książkę opisującą działania osób wymienionych wyżej. Będzie ona podarkiem dla ludności żydowskiej, która w celach historyczno-turystycznych odwiedzać będzie Bobową.

Ordery potomkom uhonorowanych rodzin przekazał wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.