Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Gala Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków – Leszek Długosz uhonorowany Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej

27 maja o godz. 19.00 w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród z okazji Jubileuszu 95-lecia Radia Kraków, który najstarsza rozgłośnia regionalna w kraju świętuje w 2022 roku. Podczas gali wręczone zostały najważniejsze nagrody i wyróżnienia roku jubileuszowego: Radiowa Nagroda im. Romany Bobrowskiej oraz trzy specjalne jubileuszowe dyplomy. Radiową Nagrodą im. Romany Bobrowskiej, najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym przez Radio Kraków, uhonorowany został Leszek Długosz – legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, który jako pierwszy śpiewał wiersze Jerzego Lieberta, Stanisława Balińskiego i Andrzeja Bursy, autor kilkunastu tomików poezji, publicysta i felietonista. Kawaler Orderu Orła Białego. Od wielu lat związany z naszą rozgłośnią – w Radiu Kraków współtworzył audycje poetyckie i słuchowiska, opracował muzycznie płytę „Głosy poetów” przygotowaną przez Romanę Bobrowską, który na naszej antenie prowadzi autorski program „Przyjemności niedzieli”.

Fot. Piotr Kubic

Leszek Długosz - aktor, literat, kompozytor, pianista, śpiewający poeta, legendarny artysta Piwnicy pod Baranami, publicysta, felietonista i… radiowiec.

Urodził się w 1941 roku w Zaklikowie, miasteczku w województwie podkarpackim. Tu ukończył szkołę podstawową i liceum, tu napisał też swoje pierwsze wiersze i piosenki. W 1959 roku zdał maturę i wyjechał na studia do Krakowa. W 1964 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1964 – 1966 studiował także na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie. Zadebiutował w 1964 roku w działającym przy Uniwersytecie Jagiellońskim, studenckim kabarecie, czyli Teatrzyku Piosenki Hefajstos. Rok później związał się z krakowską Piwnicą pod Baranami, której stał się przez kolejne dziesięć lat jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów. Od 1978 roku, po rozstaniu z kabaretem kontynuuje karierę piosenkarską i kompozytorską, wydaje kolejne tomiki poezji. Z własnymi recitalami występuje w całej Polsce, a także zagranicą m.in. w Austrii, Francji, Kanadzie, RFN, Szwecji, USA, we Włoszech. Publikuje w krajowej prasie swoje felietony, współpracuje z telewizją. W 2007 rok w wyborach parlamentarnych kandydował z ramienia PiS do senatu, ale nie uzyskał mandatu.

Osobnym ważnym rozdziałem w biografii Leszka Długosza jest jego współpraca z radiem, przede wszystkim z rozgłośnią radiową w Krakowie. Pierwsze nagrania dla Radia Kraków w latach 60. XX wieku związane były z różnymi programami przygotowanymi z Piwnicą pod Baranami. W latach 90. artysta był częstym gościem cyklicznej audycji Piwnicy, która ukazywała się do 1998 r. pod redakcją Jolanty Drużyńskiej. W tym czasie rozpoczął także stałą współpracę z krakowskim radiem. Powstały autorskie cykle artysty: „Zdaniem mojego pianina” i „Literatura według Leszka Długosza”. W 2007 roku powstaje, emitowana z kilkuletnią przerwą do dziś, audycja pt. „Przyjemności niedzieli”.

Od lat 80. XX wieku Leszek Długosz współpracował także z radiową reżyserką Romaną Bobrowską. W jej opracowaniu powstały programy poetycko-muzyczne z muzyką i tekstami Długosza: „Moi srebrnogłowi koledzy”, „Album krakowski - wszędzie”, „Arkusze pamięci”, słuchowisko z udziałem poety „Róże i chochoły”, także słuchowiska poetyckie na podstawie jego wierszy: „Niechby nad różą kto pochylony” czy „Po głosach, po śladach” z udziałem wybitnych aktorów m.in. Anny Polony, Jerzego Radziwiłowicza. Wybór wierszy Leszka Długosza w jego interpelacji ukazał się także na płycie wydanej przez Radio Kraków w 1997 roku ”Głosy poetów” w reżyserii Romany Bobrowskiej i w muzycznej oprawie Długosza.

W 2013 roku Leszek Długosz wydał swoje wspomnienia o legendarnym krakowskim kabarecie pt. "Pod Baranami. Ten szczęsny czas…" Poszerzone wydanie książki z podtytułem  „sceny i obrazy z "życia piwnicznego" w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku” wydane zostało trzy lata później.

Artysta ma na swoim koncie wiele nagród, wyróżnień m.in. w 2006 roku odznaczony został Srebrnym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis" a w 2021 roku otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego

Radiowa Nagroda Romany Bobrowskiej, upamiętniająca postać i dzieło wielkiej reżyserki radiowej, autorki wielu niezapomnianych słuchowisk radiowych, przyznawana jest przez Radio Kraków od 2011 roku. Trafia ona do rąk wybitnych aktorów i osób twórczo związanych z naszą stacją. Przez te lata otrzymali ją: Anna Polony, Andrzej Seweryn, Krzysztof Globisz, Jerzy Stuhr, Anna Dymna, Jerzy Trela, Dorota Segda, Jacek Romanowski, Ewa Lipska i Józef Opalski.

Okolicznościowymi jubileuszowymi dyplomami, które zaprojektował krakowski artysta wizualny Jakub Woynarowski, wyróżnieni zostali:

Pan prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie - za wieloletnią współpracę, współtworzenie cyklicznych audycji Radia Kraków, dzielenie się wiedzą ze słuchaczami naszej rozgłośni oraz za wsparcie idei powstania Radia Kraków Kultura.

Pani Izabela Błaszczyk, była dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, obecnie kierująca spółką Kraków 5020 - za wieloletnią współpracę z Radiem Kraków, inicjatywę wspólnych projektów Krakowskiego Biura Festiwalowego i Radia Kraków, m.in. przy Conrad Festival, Festiwalu Misteria Paschalia oraz Krakowskim Salonie Sztuki, dzielenie się ekspercką wiedzą i udział w radiowych debatach.

Szczególny wydźwięk miało wyróżnienie przyznane redakcji magazynu KERMESZ, którą tworzą Grzegorz Suchanicz, Julia Onyszkanycz, Olga Pyrz oraz Ihor Wasyluk. Audycja nadawana jest na naszej antenie w języku ukraińskim już od 20 lat. W obliczu wojny, napływu tysięcy uchodźców, którzy nie znają języka polskiego, stała się dla nich źródłem informacji i przylądkiem dobrej nadziei. Redakcja KERMESZU uhonorowana została za promocję kultury oraz historii łemkowskiej i ukraińskiej w Małopolsce, oraz za medialną pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.

W uroczystości udział wzięli m.in. wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł Anna Paluch, senator Jan Hamerski, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, władz Krakowa i Małopolski, szefowie krakowskich i małopolskich instytucji kultury, rektorzy krakowskich uczelni oraz szefowie regionalnych rozgłośni Polskiego Radia. W części artystycznej galę wręczenia nagród uświetnił koncert Capelli Cracoviensis.

"Można powiedzieć, że te 95 lat minęło jak jeden dzień. Radio Kraków to nie tylko programy informacyjne, ale również szeroka gama audycji muzycznych, kulturalnych, naukowych czy historycznych. Zawsze blisko mieszkańców, zawsze z najbardziej aktualnymi, ważnymi tematami. Życzę Państwu kolejnych lat owocnej i satysfakcjonującej pracy. Mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy za 5 lat na stuleciu Radia" – powiedział wojewoda małopolski Łukasz Kmita, który wręczył na ręce prezesa zarządu Radia Kraków Mariusza Bartkowicza pamiątkowy dyplom gratulacyjny.

W czasie swojego wystąpienia arcybiskup Marek Jędraszewski przywołał przełomowe momenty z historii Radia Kraków. Powstało w kwietniu 1927 r., a już 28 czerwca tego roku transmitowało na całą Polską pogrzeb Juliusza Słowackiego – Mszę św. przy Barbakanie, a później przemówienie Józefa Piłsudskiego na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. – To jest jeden wspaniały wymiar tego radia, który trwa od samych początków – kultura, wielka kultura – mówił metropolita krakowski.

Drugi wymiar, na który zwrócił uwagę arcybiskup to sport. Przypomniał pierwszą transmisję derbów Wisły i Cracovii z 9 września 1928 r. Wisła wówczas wygrała 5 do 1, co z żalem wspominał metropolita jako kibic Lecha Poznań – drużyny zaprzyjaźnionej z Pasami. Trzecie wydarzenie, które wyróżnił arcybiskup to ogólnopolska transmisja pogrzebu Józefa Piłsudskiego z 18 maja 1935 r.

"Te trzy wymiary – wielka kultura, sport, polityka nie mogą odbywać się bez słowa – pięknego, szlachetnego słowa. Jeśli wtedy, przy pogrzebie Juliusza Słowackiego Józef Piłsudski mówił, że jest to człowiek, który należy do tych nielicznych, którzy muszą żyć przekraczając granicę śmierci, tak rzeczą oczywistą jest, że słowo ludzkie musi przekraczać granice kolejnych naszych pokoleń. Ale ono zostaje i będziemy do tego słowo wracali, pod jednym warunkiem – że będzie ono nośnikiem idei ponadczasowych: dobra, piękna, prawdy. W służbie tym wartościom było wierne Radio Kraków od swoich początków" – mówił abp Marek Jędraszewski, życząc, aby służyło temu, co ponadczasowe – bez czego, jako ludzie, nie będziemy w stanie w pełni się rozwinąć – prawdzie, dobru, pięknu. 

"Tu w Krakowie życzę pańśtwu również, ażebyście pozostali radiem krakowskim, a w tej krakowskości jest zapisany pewnego rodzaju konserwatyzm, spokój, kultura, szczególne odwołanie do wartości, do dziedzictwa narodowego, do historii - tego wszystkiego, czego tak wiele mamy w Krakowie" - życzył Radiu Kraków wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

"Dziękuję bardzo, że byliście z nami, moglibyśmy być z wami, wierni słuchacze Radia Kraków, jeszcze na Szlaku. Szczególnie Nocny Szlak Radia Kraków to pasmo dedykowane tym, którzy nocami wykonywali jakieś dodatkowe zajęcia, a bywało tak, że to był najlepszy czas, kiedy można było realizować zawodowe obowiązki" - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

"Dzisaj w imieniu naszej regionalnej wspólnoty chciałbym przekazać na ręce pana prezesa wyrazy uznania za stałą obecność Radia Kraków w życiu mieszkańców miasta i całej Małopolski. Dziękuję wszystkim byłym i obecnym pracownikom radia za aktywne i zaangażowane towarzyszeni słuchaczom w chwilach radosnych, chwilach czasem smutnych i dramatycznych, ale też codziennym życiu. Dziekuję za rzetelne informowanie oraz nieocenioną wartość wszystkich przedsięwzięć i projektów na rzecz kultury, naszego regionalnego dziedzictwa, ochrony naszej wspólnotowej pamięci, edukacji, nauki, a także za wsparcie w działaniach na rzecz stałego gospodarczego rozwoju województwa" - napisał w odczytanym przez Martę Malec-Lech liście marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, uzasadniając przyznanie Radiu Kraków nagrody Polonia Minor.

Nagroda Polonia Minor dla Radia Kraków. Fot. Piotr Kubic

Nagroda Polonia Minor dla Radia Kraków. Fot. Piotr Kubic

Partner główny:

Logo-Małopolska-V-RGB.png (19 KB)

Partnerzy:

logo-krakow-airport-cmyk-1610715491gz2vT.jpg (63 KB)

                                                                                                                                                                                                                             

tauron_logo_promocyjne_pionowe.jpg (170 KB)

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Tematy:
Źródło:
Materiały prasowe

Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię