- Najlepszy prezent dla taty to wędka - usłyszał reporter Radia Kraków od jednego z dzieci. "To zapalony wędkarz jest, często się wybieramy na ryby. Jego marzeniem jest, żeby tata miał wędkę. Raz poszliśmy na zawody i strasznie chciał wygrać wędkę, żeby dać tacie na dzień taty. Ja mówię, że największym prezentem dla rodziców są ich dzieci. Chciałbym, żeby dzieci coś robiły, a nie siedziały przed komputerem. Była ta pandemia, dzieci były non stop przed komputerem. Ja dostawałem szału. Staram się aktywnie spędzać czas" - dodał jego tata.

Inne dziecko nie do końca wiedziało, co tata chciałby dostać na swój dzień, ale zdradziło, że najbardziej razem lubią grać w piłkę nożną. "Najlepszym prezentem by było, żeby syn był grzeczny. Różnie z tym bywa. Spędzanie czasu razem jest ważne. Może to być jazda na rowerze lub gra w piłkę" - zdradził jednak jego ojciec.

- U mnie by było tak, że tata by chciał dostać jakąś pamiątkę. Jeśli chodzi o czas, to dziś jest tak, że tata wraca do domu o 18 i jedzie do następnej pracy. Nie ma praktycznie w ogóle czasu. Czyli prezentem mógłby być czas spędzony z tatą. Jak mamy czas to chodzimy na spacery z psem lub jedziemy gdzieś na rowerach. To ważne dla mnie. Dla taty pewnie też - mówi nastolatek z Tuchowa.

Wielu ojców miało problem z określeniem konkretnego prezentu, który by chcieli dostać na dzień ojca. W jednej kwestii byli jednak zgodni. "Od dziecka to miłość. To najważniejsze, żeby była miłość i szacunek. Ja to odczuwam od dzieci. Dzieci okazują miłość. Bywają wstydliwe, ale to okazują. Są laurki. To miły gest. Spędzamy też wspólnie czas. To rowery lub piłka. Zawsze coś się znajdzie" - usłyszał reporter Radia Kraków.

Od początku roku do kwietnia na urlopie macierzyńskim w Małopolsce przebywało 35,5 tysiąca osób. Wśród nich było ponad 5,7 tysiąca mężczyzn, którzy w zdecydowanej większości korzystali z dwutygodniowego urlopu ojcowskiego. Dużo rzadziej korzystali z zasiłku macierzyńskiego przysługującego za opiekę nad dzieckiem po pierwszych 14 tygodniach od porodu, które przysługują wyłącznie matce dziecka.