W poniedziałek prezydent Majchrowski, który pełni swoją funkcję od 2002 roku ogłosił, że nie będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Krakowa.

Adamczyk zapytany przez dziennikarzy o tę decyzję odparł: „Pan prezydent Majchrowski zdecydował, że zakończy tę misję właśnie w przyszłym roku. Takich decyzji się nie komentuje, każdy ma prawo po tylu latach złożyć urząd i nie ubiegać się kolejny raz o stanowisko prezydenta Krakowa”. Według ministra w tym czasie Kraków wykorzystywał swoje szanse, w zakresie inwestycji infrastrukturalnych - drogowych i kolejowych, współfinansowanych ze środków rządowych.

Adamczyk, który jest posłem ziemi krakowskiej i przez wiele lat szefował strukturom PiS w Małopolsce wyraził nadzieję, że „niebawem” ugrupowanie to przedstawi swojego kandydata lub kandydatkę w wyborach na prezydenta Krakowa. Zastrzegł, że sam nie bierze pod uwagę ubiegania się o ten urząd.

Według nieoficjalnych doniesień kandydatką PiS w Krakowie mogłaby być posłanka Małgorzata Wassermann, która startowała w poprzednich wyborach i przegrała z Majchrowskim w drugiej turze. Gotowość do startu ma zgłaszać także wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Michał Drewnicki.

„Co do kandydatów oni zostaną oczywiście poznani, mam nadzieję, że niebawem” - mówił Adamczyk. „Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wystawi kandydata, kandydatkę, to na pewno będzie to mocny kandydat, będzie to mocna kandydatka” - podkreślił.

Do tej pory oficjalnie swoje kandydatury w wiosennych wyborach na prezydenta Krakowa ogłosili rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur i kandydat KO, poseł Aleksander Miszalski.

Sam Majchrowski w poniedziałek wskazywał, że najlepszym kandydatem na tę funkcję byłby jego zastępca Andrzej Kulig i jeżeli ten zdecydowałby się na udział w wyborach, Majchrowski poparłby go.

Nieoficjalnie jako potencjalnych kandydatów w wiosennych wyborach wskazuje się także m.in. Łukasza Gibałę (szef klub radnych Kraków dla Mieszkańców), posłów Ireneusza Rasia i Rafała Komarewicza (Trzecia Droga), posłankę Darię Gosek-Popiołek (Lewica), posła Konrada Berkowicza (Konfederacja), Tomasza Urynowicza (radny niezależny województwa małopolskiego).