Jacek Majchrowski nie będzie kandydował na prezydenta Krakowa. Włodarz miasta potwierdził to podczas konferencji prasowej. Ta decyzja nie dziwi, bo o tym, że Majchrowski nie wystartuje w najbliższych wyborach, mówiło się już od kilku miesięcy, a ostatnie sondaże nie dawały mu dużych szans na wygraną.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski na swojego następcę rekomendował obecnego wiceprezydenta miasta, Andrzeja Kuliga.

Do tej pory oficjalnie swój start w wyborach na prezydenta Krakowa potwierdzili poseł Aleksander Miszalski z PO i prof. Stanisław Mazur (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego).

Wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta Krakowa media wymieniają polityków m.in.: prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, Ireneusza Rasia (partia Centrum dla Polski); Małgorzatę Wassermann (PiS), Michała Drewnickiego (PiS), Łukasza Gibałę (klub radnych Kraków dla Mieszkańców), Darię Gosek-Popiołek (Lewica), Tomasza Urynowicza (radny niezależny województwa małopolskiego).

Jacek Majchrowski jest piątą kadencję włodarzem Krakowa. W drugiej turze wyborów w 2018 r. zwyciężył z kandydatką PiS Małgorzatą Wassermann, zdobywając 61,94 proc. głosów.

Wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 r.