Jeden z turystów, który przebywał w stolicy polskich Tatr uznał, że podatek od czystego powietrza w mieście, które boryka się z problemem smogu, jest pobierany bezprawnie. Sprawę skierował do sądu. Poparły go organizacje ekologiczne i Rzecznik Praw Obywatelskich. Na stronie internetowej gminy Zakopane czytamy, że wdychanie zakopiańskiego powietrza wiąże się z absorbcją tylu szkodliwych substancji, jak przy wypalaniu 3450 papierosów rocznie. Nie przeszkadza to jednak urzędnikom w pobieraniu tak zwanej opłaty miejscowej, czyli podatku od czystego powietrza.

Jak można płacić podatek od czegoś, czego nie ma? To pytanie zadał turysta, dr Bogdan Achimescu. On po swoim pobycie w Zakopanem nadawał się - jak sam określił - do reanimacji i ze skargą na górskie powietrze udał się do sądu.

Sąd stwierdził, że uchwała Rady Miasta Zakopane dotycząca pobierania opłaty miejscowej z 2008 r. jest wadliwa i zachodzą przesłanki do uznania jej nieważności.

Poniedziałkowy wyrok jest precedensowy dla Zakopanego i dotyczy jednego przypadku – skarżącego Bogdana Achimescu, który odwiedził Zakopane w 2015 r. i uiścił opłatę miejscową. Jeżeli wyrok się uprawomocni, każdy turysta dysponujący pokwitowaniem uiszczenia opłaty miejscowej, będzie mógł się ubiegać o zwrot opłaty w zakopiańskim Urzędzie Miasta.

"Bardzo się cieszę. Nie spodziewałem się innego wyroku. Obawiałem się jednak, że nadal będziemy grzęźli w paragrafach" – powiedział po wyjściu z sali rozpraw skarżący Zakopane Bogdan Achimescu.

Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z 2007 r., samorządy mogą pobierać opłaty miejscowe lub klimatyczne, jeżeli dana miejscowość spełnia określone warunki. Rozporządzenie określa m.in. normy zanieczyszczenia powietrza. Urząd Miasta Zakopanego pobiera opłatę miejscową od turystów za każdy dzień pobytu pod Tatrami w wysokości 2 zł. Do kasy Zakopanego rocznie wpływa z tego tytułu około 2,7 mln zł.

Reprezentujący Zakopane mec. Marek Chmaj zapowiedział, że będzie przekonywał miasto Zakopane, aby wystąpiło ze skargą na poniedziałkowy wyrok. "Uważamy, że skarżący nie miał interesu prawnego i chcemy, aby to rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny" - powiedział.

- Zamierzamy wnieść kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jakość powietrza w naszym mieście systematycznie się polepsza. Inne warunki do pobierania opłaty miejscowej spełniamy. Nie całe Zakopane objęte jest obszarem przekroczeń. Góry i dolinki nie są nimi objęte a przecież tam chodzą turyści - tłumaczy Agnieszka Bartocha z wydziału ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Zakopanem.

"Nie zależy nam na tym, aby Zakopane ucierpiało, ale aby władze Zakopanego podjęły działania i zapewniły swoim mieszkańcom oraz turystom wysoką jakość powietrza" – mówiła z kolei przedstawicielka Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi Małgorzata Smolak.

Burmistrz argumentuje, że w Zakopane systematycznie poprawia jakość powietrza dzięki rozwojowi ciepłownictwa geotermalnego. W ostatnim czasie miasto zdecydowało się na program dopłat do wymiany starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Zachętą do tego ma być także znaczne obniżenie podatków od nieruchomości dla właścicieli domów, którzy zdecydują się na wymianę pieców.

Opłata miejscowa w Zakopanem wynosi 2 złote od osoby za dobę. Wydaje się być więc symboliczna, jednak jeszcze bardziej symboliczny w kwestii walki ze smogiem może być wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.

 

Oświadczenie Urzędu Miasta Zakopane

W związku z wydanym dnia 10 lipca b.r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym nieprawomocnym wyrokiem sądu dot. pobierania przez Miasto Zakopane opłaty miejscowej informujemy, że Miasto wystąpi o kasację wyroku do Najwyższego Sądu Administracyjnego. Ponadto zwróciliśmy się z wnioskiem o stwierdzenie zasadności pobierania opłaty miejscowej do Trybunału Konstytucyjnego.

Przypominamy, że opłata miejscowa pobierana jest w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne i walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach. Gmina Miasto Zakopane, dążąc do stałej poprawy jakości powietrza, spełnia jednocześnie wspomniane warunki związane z walorami krajobrazowymi i wypoczynkowymi.

W związku z powyższym informujemy, że Uchwała Nr XV/245/2015 Rady Miasta Zakopane z dnia 26.11.2015 roku w sprawie opłaty miejscowej nadal obowiązuje.

Agnieszka Bartocha
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zakopane

 

 

 

 

 

(Grzegorz Krzywak/PAP/ko)