|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W pięciu miejscowościach gminy Rzepiennik Strzyżewski powstaną parkingi typu park&ride

W pięciu miejscowościach gminy Rzepiennik Strzyżewski powstać mają... parkingi typu park&ride. Nie będą to, co prawda, obiekty kojarzone z dużymi miastami, ale sama idea ma być podobna. Mieszkańcy Rzepiennika Suchego, Biskupiego, Strzyżewskiego, Turzy i Olszyn, będą mogli zostawić samochody obok przystanków autobusowych i komunikacją publiczną wybrać się do Tarnowa lub Krakowa.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Karasiem, wójtem Rzepiennika Strzyżewskiego

"Chodzi o to, by ludzie, którzy jeżdżą do Krakowa lub Tarnowa, zamiast swoimi samochodami, poruszali się komunikacją publiczną. To czynnik ekologiczny, mniej spalin, czynnik bezpieczeństwa, ale i ekonomii, bo odjąć będzie można koszt paliwa i parkingów w dużych miastach" - mówił w rozmowie z Radiem Kraków Marek Karaś wójt Rzepiennika Strzyżewskiego. 

Wójt szacuje, że dziennie do Tarnowa lub Krakowa wjechałoby o kilkadziesiąt aut mniej. "To byłyby małe parkingi do kilkudziesięciu samochodów. Przeprowadziliśmy ankiety wśród mieszkańców, wiemy, że jest zapotrzebowanie. Teraz nie ma u nas takich miejsc parkingowych. Ludzie często parkują "na dziko", w niebezpiecznych miejscach" - dodaje Marek Karaś. 

Dodajmy, że każdy z bezpłatnych parkingów mieścić ma od 10 do 30 samochodów i ma być wyposażony w monitoring i dodatkowo stojaki dla rowerów. Parkingi, których budowa powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku - będą zlokalizowane w pobliżu przystanków autobusowych lub jak np. w Turzy - przed tutejszym Domem Ludowym. 

Koszt realizacji całej inwestycji to około 700 tysięcy złotych. Choć urzędnicy gminy właśnie złożyli wnioski o dofinansowanie inwestycji, to wójt w rozmowie z Radiem Kraków deklarował, że nawet w przypadku decyzji negatywnej województwa - Parkuj i Jedź w Rzepienniku zostanie i tak wybudowane ze środków własnych. 

Istnieje prawdopodobieństwo, że mniejsze parkingi będą cieszyć się większą popularnością, niż wielopoziomowy obiekt Tarnowie. Władze miasta od ponad roku próbują zachęcić kierowców do korzystania z niego, ale jak na razie efekt jest raczej niewielki. Zaledwie około 1/3 ze wszystkich 340 miejsc - wypełnia się samochodami. 

A z pierwszych miejsc parkingowych w Rzepienniku będzie można skorzystać na początku przyszłego roku. 

 

 

(Marcin Golec/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

80%
20%