|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Grad pytań w sprawie planowanej budowy tarnowskiej spalarni odpadów i odpowiedzi prof. Wielgosińskiego

Prezydent, przedstawiciele MPEC-u oraz specjaliści w tej dziedzinie spotkali się na początek z mieszkańcami Krzyża, Klikowej oraz Piaskówki. Przedstawiono im projekt spalarni, która ma spalać tylko część odpadów, a nie wszystkie śmieci, jak pierwotnie planowano.

Posłuchaj rozmowy z prof. Grzegorzem Wielgosińskim z Politechniki Łódzkiej, który współpracuje z MPEC Tarnów

fot: B. Maziarz

Podczas spotkania jeden z mieszkańców przekonywał, że nie powinno się budować takiej instalacji koło elektrociepłowni na Piaskówce, bo to najniżej położony rejon Tarnowa. To jego zdaniem może powodować większe zanieczyszczenie środowiska i uciążliwość dla mieszkańców.

- Jeżeli za PRL-u elektrociepłownię wybudowano w niecce to nie należy teraz tego naśladować i budować przy tej elektrociepłowni spalarnię. Wierzę, że spalarnia jest bezpieczna. Natomiast nie podoba mi się lokalizacja. Skoro jest bezpieczna to po co nawet 60-metrowy komin? Sugeruje poprzednią lokalizację przy wysypisku śmieci. MPEC mówi, że to by generowało duże koszty, ale w odległości około kilometra jest ciepłociąg, który zasila osiedle Zielone - mówił mieszkaniec Tarnowa.

Inny z mieszkańców w rozmowie z Radiem Kraków podkreślał, że jest z wykształcenia inżynierem i docierają do niego merytoryczne argumenty przedstawione podczas spotkania. "Czemu miałbym się nie zgadzać? Dzisiaj siedzimy na tykającej bombie pod tytułem wysypisko śmieci. Mamy do tego jakąś alternatywę, która spowoduje, że dzięki temu zanieczyszczenia będą mniejsze, a przy okazji powstanie jeszcze darmowa energia elektryczna i ciepło powstające podczas spalania" - podkreślał. 

Jednemu z uczestników spotkania nie spodobało się jednak, że nie powiedziano otwarcie, że chodzi o emisję spalin i dyrektywy, które wejdą za kilka lat. "Jeżeli czegoś nie zrobią to MPEC - jako spółka miasta - będzie musiał opłacać duże składki za zezwolenia na emisję spalin. Trzeba uczciwie o tym powiedzieć. Prezydent zachował się jak bardzo dobry handlowiec, nie jako gospodarz tego terenu" - przekonywał. 

We wtorek o godzinie 17.00 w Sali Lustrzanej odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie planowanej tarnowskiej spalarni odpadów. Skierowane jest ono do wszystkich mieszkańców.

Przypominamy: Ministerstwo negatywnie o tarnowskiej spalarni śmieci. MPEC: to nieporozumienie

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)

56%
44%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 25

JARY

Czwartek, 8 lutego 2018, 15:22

@Stuknij się w łeb...

pokazywano zdjecia spalarni tylko nie powiedziano, że 95 procent znich jest na terenach plaskich lub wzniesieniach a wiekszość na wzniesieniach . Wzniesienie plus wysokość komina to nie to samo co niecka i wysokość komina. aby komin był wyższy od bloków na "falklandach" to musiałby mieć ponad 85 metro a ma mieć 60-paranoja!!!!!!!!!

Odpowiedz

qqq

Czwartek, 8 lutego 2018, 10:13

kiedy będzie referendum żeby sie wszyscy wypowiedzieli

Odpowiedz

Wujek Dobra POrada

Środa, 7 lutego 2018, 14:55

@Bartek Maziarz - a może poleć nam profesora niezależnego od MPEC?

Odpowiedz

Stuknij się w łeb...

Środa, 7 lutego 2018, 12:24

Panie tzw. włodarzu miasta, internetowy góru z nagrodą przyznaną przez partyjnych kolegów, Piaskówka to największy zielony teren i osiedle domów jednorodzinnych, spokój, miejsce dla rekreacji i wypoczynku. Po co są wydawane miliony na rewitalizację Parku dla biegaczy, starszych osób, wydarzeń kulturalnych, żeby w najniższym terenie miasta postawić spalarnię śmieci. Stuknij się w łeb chłopie!!! Nie dla rujnowania miasta.

Odpowiedz

Środa, 7 lutego 2018, 12:21

Romek był tam w jakim charakterze? Jako prezes rady nadzorczej, czy jako prezydent miasta?

Odpowiedz

Berek

Środa, 7 lutego 2018, 10:00

Nie no faktycznie, w Niedomicach zaraz jest zabudowa. Ale gdzieś w miejscu z dala od budynków mieszkalnych.

Odpowiedz

Środa, 7 lutego 2018, 09:44

@Stef

Już planowano to w Niedomicach w 1999r lecz mieszkańcy się nie zgodzili niech sobie p.STEF wybuduje u siebie pod domem..

Odpowiedz

Janek

Środa, 7 lutego 2018, 08:50

To było spotkanie ze zwolennikami spalarni. Kiedy będzie spotkanie z przeciwnikami? (Zieloni, ministerstwo itp.)

Odpowiedz

Berek

Środa, 7 lutego 2018, 06:33

Ja bym mimo wszystko tak jak pisze Stef spalarnie wybudował w Niedomicach, a ciepło pozyskiwał z elektrowni geotermalnych.

Odpowiedz

Bartek Maziarz

Wtorek, 6 lutego 2018, 22:15

Zachęcam do posłuchania załączonej do artykułu rozmowy z profesorem Wielgosińskim, który odpowiada m.in. na Państwa wątpliwości dotyczące np. lokalizacji spalarni czy możliwości wykorzystania ciepła z Azotów.

Odpowiedz

N34

Wtorek, 6 lutego 2018, 19:23

@edrty

No i to jest news: czyli o ile obniżona zostanie opłata za ciepło dostarczane z MPECu?

Odpowiedz

Wtorek, 6 lutego 2018, 15:11

@edrty

Azoty to spółka giełdowa i nastawiona jest na zyski. Bajki o darmowym cieple z Azotów można opowiadać dzieciom na dobranoc...

Odpowiedz

Wtorek, 6 lutego 2018, 15:03

@edrty

Ale spalarnia to nowe miejsca pracy i nowe stołki do obsadzenia...

Odpowiedz

edrty

Wtorek, 6 lutego 2018, 14:29

rozbawiło mnie ostatnie zdania -"powstanie darmowa energia elektryczna i ciepło" - koń się zaśmiał i zdechł. Wszystko jest na Azotach - to te maniaki o tym nie wiedzą ?

Odpowiedz

Js

Wtorek, 6 lutego 2018, 11:42

W takich sprawach powinno decydować grono 20 mądrych ludzi, którzy się na tym znają. A nie politykierzy i zbieranina przypadkowych mieszkańców, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia. No chyba, że są tam oni jako "specjaliści od palenia śmieci" bo sami je palą w swoich piecach....

Odpowiedz

Stef

Wtorek, 6 lutego 2018, 11:28

Dlaczego nie zbuduje się jednej dużej regionalnej spalarni np. w Niedomicach na terenach po celulozie? Przy obecnych technologiach można parę przesyłać na taką odległość nawet do Tarnowa.

Odpowiedz

Rd

Wtorek, 6 lutego 2018, 11:02

Najlepiej wybudować ja przy elektrociepłowni. Wtedy będzie mogła zasilić całe miasto a nie tylko zielone

Odpowiedz

słoik

Wtorek, 6 lutego 2018, 10:16

a gdzie w tym wszystkim podziała się uczciwa segregacja odpadów, czy zawsze należy palić to co akurat wyrzucamy do śmieci? dlaczego tak opornie wprowadzane są programy służące ochronie środowiska.

Odpowiedz

Wtorek, 6 lutego 2018, 10:04

Na zebraniu pewnie sami świadomi obywatele, którzy uważają, że przez Mościce powinna iść autostrada, ale spalarni śmieci nie chcą bo ich zatruje.

Odpowiedz

Wtorek, 6 lutego 2018, 08:58

Kiedy informacja o laureacie nagrody dla organizatora pracy w Tarnowie Romana "synonima"?

Odpowiedz