|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ministerstwo negatywnie o tarnowskiej spalarni śmieci. MPEC: to nieporozumienie

Zamieszanie z planami budowy tarnowskiej spalarni śmieci. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, mimo wykreślenia instalacji z wojewódzkiego planu, tarnowski MPEC nadal chce budować spalarnię odpadów. Jak się teraz okazało, Ministerstwo Środowiska w przesłanym w listopadzie do prezydenta Tarnowa piśmie podważa te plany. Jednak prezes tarnowskiego MPECu przekonuje, że doszło do nieporozumienia.

Posłuchaj rozmowy z prezesem MPEC-u Krzysztofem Rodakiem

Spalarnia miałaby powstać po prawej stronie elektrociepłowni, fot. Paweł Topolski

Urzędników Ministerstwa Środowiska zaniepokoiły artykuły prasowe o tym, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie rezygnuje z budowy spalarni śmieci. W przesłanym do prezydenta Tarnowa piśmie, Ministerstwo Środowiska twierdzi, że skoro z wojewódzkiego planu wykreślono tarnowską spalarnię odpadów komunalnych, to nie można jej wybudować.

Jednak prezes MPEC-u Krzysztof Rodak przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków, że spółka aktualnie pracuje nad zupełnie innym projektem, niż pierwotnie. "To nie jest spalarnia odpadów komunalnych zmieszanych. Jest to spalarnia paliwa alternatywnego pre-RDF. Odpady będą trafiać na istniejące instalacje przetwarzania odpadów. To, czego nie da się odzyskać i nie można tego składować, będzie trafiało do spalarni. Dzisiaj za unieszkodliwienie tych odpadów płacimy ciężkie pieniądze, a możemy wykorzystać. Jest to całkowicie inny projekt i posiada inne uwarunkowania prawne" - informuje Rodak. Jego zdaniem, taka spalarnia mogłaby zapewnić miastu 35 procent zapotrzebowania na ciepło, a także energię dla budynków użyteczności publicznej i lamp ulicznych w Tarnowie.

Krzysztof Rodak podkreśla, że MPEC ma opinię prawną, że taka spalarnia nie musi być ujęta w wojewódzkim planie. "W ramach postępowania o wydanie decyzji środowiskowej Urząd Marszałkowski wydał pozytywną opinię dla naszej instalacji. Czyli dzisiaj nie możemy mówić o jakimś kryzysie prawnym" - mówi.

Spalarnia miałaby powstać przy elektrociepłowni na Piaskówce i mogłaby kosztować 140 milionów złotych. MPEC stara się o dofinansowanie unijne. Prezes nie chce na razie odpowiadać na pytanie, czy spółka będzie dążyła do budowy spalarni, jeśli nie dostanie dotacji.

Inwestycja w najlepszym razie mogłaby powstać za 3 lata, ale na razie nie uzyskała decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej analizuje dokumentację.

Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziało na razie na pytania Radia Kraków. Nieoficjalnie wiadomo, że dwa pisma wysłane w sprawie tarnowskiej spalarni śmieci z resortu środowiska częściowo wzajemnie się wykluczają.

Tymczasem MPEC organizuje spotkania dla mieszkańców zainteresowanych inwestycją: dla Krzyża, Piaskówki oraz Klikowej w poniedziałek 5 lutego o godzinie 17 w Szkole Podstawowej numer 14 przy ulicy Krzyskiej 118 w Tarnowie. Natomiast we wtorek 6 lutego o godzinie 17 w Sali Lustrzanej dla wszystkich mieszkańców.

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

53%
47%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 34

@Zaniepokjony

Piątek, 2 lutego 2018, 09:27

Tematy nie mają ust. Ale tek konkretny w kontekście działań MPEC chyba już upadł.. Myślę, że umarł, bo był zagrożeniem dla bytu MPEC i oni do tego nie dopuścili. W przypadku gdyby został zrealizowany wariant Spalarnia-Azoty, MPEC-owi pozostałoby tylko utrzymanie sieci miejskiej a źródło ciepła byłoby w Azotach.

Odpowiedz

Mieszkaniec

Czwartek, 1 lutego 2018, 18:29

Zgadzam sie na spalarnie pre-RDF jesli by miala dac cieplo 35 % miasta.Energi budynkom publicznym i lamp na ulicach w tarnowie.

Odpowiedz

Zaniepokojony

Czwartek, 1 lutego 2018, 13:36

A ktoś wie co z tą spalarnią na Azotach. Temat nabrał wody w usta? A podobno jest coś na rzeczy...

Odpowiedz

?

Czwartek, 1 lutego 2018, 10:46

A tak swoją drogą to gdzie mieszka prezio? Trzeba by było zrobić jakąś pikietę pod jego domem niech pozna co myślą mieszkańcy i poczuje na własnej skórze co chce zafundować mieszkańcom.

Odpowiedz

Czwartek, 1 lutego 2018, 10:41

Sitwa z PZPR PiS was powolutku eliminuje z stołeczkow.

Odpowiedz

haha

Czwartek, 1 lutego 2018, 10:07

@STOP ROMANO i Prezio!!!

jak chce sobie zrobić dobrze w zieleni to mu nie broń

Odpowiedz

Katon Starszy

Czwartek, 1 lutego 2018, 08:42

Panowie z MPEC mają już od 10 lat zajęcie. Niestety pomimo pozorów profesjonalizmu - kolejna wtopa i porażka. Tym razem przy współudziale Rozsądnego szefa Rady Nadzorczej. Pytanie : jak wpłynie to na apanaże Zarządu spółki i na nagrody roczne dla prezesów.? To jest pytanie retoryczne. A tak w ogóle to Sandał&Co. musi odejść

Odpowiedz

zorro

Czwartek, 1 lutego 2018, 08:25

Tarnowem rządzi tajemnicza , bezkarna "sitwa". W tym są np ....

Odpowiedz

adserty

Czwartek, 1 lutego 2018, 07:16

a nieoczyszczone spaliny w miasto - pogratulować pomysłowości...

Odpowiedz

Bryk

Czwartek, 1 lutego 2018, 06:47

W sobotę? A gdzie, gdzie?

Odpowiedz

Środa, 31 stycznia 2018, 23:47

Panowie rodem z PZPR spotykają się w Sobotę omówić szczegóły interesu życia.

Odpowiedz

Środa, 31 stycznia 2018, 22:43

Krakowska spalarnia to nie wypał. Kto się zna ten wie.

Odpowiedz

Zorientowany

Środa, 31 stycznia 2018, 20:35

@STOP ROMANO i Prezio!!!

A wiesz ile tych ciężarówek będzie jechało do MPEC w ciągu dnia? 7 (siedem). Instalacja mogłaby być na wysypisku - będziesz mieć koszt spalarni + kilkanaście/kilkadziesiąt milionów za instalację cieplną doprowadzoną gdzieś do istniejącej.

Odpowiedz

Mieszaniec Marynarki Wojennej

Środa, 31 stycznia 2018, 20:32

po co smrodzić Tarnów ??? dlaczego nikt nie protestuje ??

Odpowiedz

Anty

Środa, 31 stycznia 2018, 20:28

@lutek

I nie odmawia - spalarnię chcą zrobić Azoty, a kto tam teraz rządzi? No właśnie...

Odpowiedz

Pomagier

Środa, 31 stycznia 2018, 20:27

@bla

O 17:00

Odpowiedz

Wiem ale nie powiem

Środa, 31 stycznia 2018, 20:27

@pg

Czyli lepiej płacić za wywóz odpadów do Krakowa? Ops! Nawet nie tam, bo krakowska spalarnia osiągnęła już limit. Tarnów będzie musiał poszukać jakiejś gdzieś dalej - i więcej płacić za transport śmieci, bo własnej spalarni nie będzie mógł mieć (albo inaczej - będzie mieć, jeśli powstanie na Azotach)

Odpowiedz

Tarnowiak

Środa, 31 stycznia 2018, 20:25

@wróżka szypuszka

Wszyscy chcą spalarni, ale nie obok siebie - a gdzieś powstać musi, prawda? Na te wszystkie akcje przeciw MPEC trzeba patrzeć przez pryzmat tego, że Azoty chcą postawić swoją spalarnię.

Odpowiedz

Zorientowany

Środa, 31 stycznia 2018, 20:24

@.

Widać, że Twój poziom wiedzy o współczesnych instalacjach jest na poziomie lat 60-70. Obecnie normy są tak wyśrubowane, że pół takiej spalarni to system oczyszczania. No, chyba, że jesteś zwolennikiem teorii spiskowych, że to oczyszczanie to pic na wodę - w takim wypadku masz rację. Truć będą i wszyscy umrom.

Odpowiedz

STOP ROMANO i Prezio!!!

Środa, 31 stycznia 2018, 20:24

NIE ZGADZAM SIĘ w jedynej miejskiej strefie zieleni bo Prezes MPEC, chce sobie zrobić dobrze. Proszę instalację zrobić na wysypisku śmieci i doprowadzić instalację grzewczą na Piaskówkę. Co z odpadami które będą w procesie spalania odpadem, gdzie będziecie je składować na Piaskówce, czy kolejnymi samochodami przewieziecie na wysypisko. I mamy dziennie ponad 150 CIĘŻKICH ŚMIECIAREK dowożących i wywożących z terenów domków jednorodzinnych chemiczne odpady. Brawo Prezio to może u Ciebie za ogrodzeniem będzie komin.

Odpowiedz