|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ministerstwo negatywnie o tarnowskiej spalarni śmieci. MPEC: to nieporozumienie

Zamieszanie z planami budowy tarnowskiej spalarni śmieci. Jak już informowaliśmy w Radiu Kraków, mimo wykreślenia instalacji z wojewódzkiego planu, tarnowski MPEC nadal chce budować spalarnię odpadów. Jak się teraz okazało, Ministerstwo Środowiska w przesłanym w listopadzie do prezydenta Tarnowa piśmie podważa te plany. Jednak prezes tarnowskiego MPECu przekonuje, że doszło do nieporozumienia.

Posłuchaj rozmowy z prezesem MPEC-u Krzysztofem Rodakiem

Spalarnia miałaby powstać po prawej stronie elektrociepłowni, fot. Paweł Topolski

Urzędników Ministerstwa Środowiska zaniepokoiły artykuły prasowe o tym, że Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie rezygnuje z budowy spalarni śmieci. W przesłanym do prezydenta Tarnowa piśmie, Ministerstwo Środowiska twierdzi, że skoro z wojewódzkiego planu wykreślono tarnowską spalarnię odpadów komunalnych, to nie można jej wybudować.

Jednak prezes MPEC-u Krzysztof Rodak przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków, że spółka aktualnie pracuje nad zupełnie innym projektem, niż pierwotnie. "To nie jest spalarnia odpadów komunalnych zmieszanych. Jest to spalarnia paliwa alternatywnego pre-RDF. Odpady będą trafiać na istniejące instalacje przetwarzania odpadów. To, czego nie da się odzyskać i nie można tego składować, będzie trafiało do spalarni. Dzisiaj za unieszkodliwienie tych odpadów płacimy ciężkie pieniądze, a możemy wykorzystać. Jest to całkowicie inny projekt i posiada inne uwarunkowania prawne" - informuje Rodak. Jego zdaniem, taka spalarnia mogłaby zapewnić miastu 35 procent zapotrzebowania na ciepło, a także energię dla budynków użyteczności publicznej i lamp ulicznych w Tarnowie.

Krzysztof Rodak podkreśla, że MPEC ma opinię prawną, że taka spalarnia nie musi być ujęta w wojewódzkim planie. "W ramach postępowania o wydanie decyzji środowiskowej Urząd Marszałkowski wydał pozytywną opinię dla naszej instalacji. Czyli dzisiaj nie możemy mówić o jakimś kryzysie prawnym" - mówi.

Spalarnia miałaby powstać przy elektrociepłowni na Piaskówce i mogłaby kosztować 140 milionów złotych. MPEC stara się o dofinansowanie unijne. Prezes nie chce na razie odpowiadać na pytanie, czy spółka będzie dążyła do budowy spalarni, jeśli nie dostanie dotacji.

Inwestycja w najlepszym razie mogłaby powstać za 3 lata, ale na razie nie uzyskała decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiskowej analizuje dokumentację.

Ministerstwo Środowiska nie odpowiedziało na razie na pytania Radia Kraków. Nieoficjalnie wiadomo, że dwa pisma wysłane w sprawie tarnowskiej spalarni śmieci z resortu środowiska częściowo wzajemnie się wykluczają.

Tymczasem MPEC organizuje spotkania dla mieszkańców zainteresowanych inwestycją: dla Krzyża, Piaskówki oraz Klikowej w poniedziałek 5 lutego o godzinie 17 w Szkole Podstawowej numer 14 przy ulicy Krzyskiej 118 w Tarnowie. Natomiast we wtorek 6 lutego o godzinie 17 w Sali Lustrzanej dla wszystkich mieszkańców.

 

 

(Bartek Maziarz/ew)

55%
45%