- A
- A
- A
70. rocznica wyzwolenia byłego obozu Auschwitz. 40 delegacji i byli więźniowie złożyli hołd
300 byłych więźniów i 4 tysiące gości z całego świata wzięło udział w Oświęcimiu w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości przez cały wtorek odbywały się w różnych częściach Oświęcimia. Gości przywitał obecny na obchodach prezydent Polski, Bronisław Komorowski.Główne obchody
Uroczystości trwały cały dzień. O 9.00 delegacje z różnych krajów składały kwiaty w miejscach związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz. Byli więźniowie złożyli kwiaty przed ścianą straceń w byłym obozie Auschwitz I.
- Tu jest grób mojej matki, a ojca w Mauthausen. A ja jako były więzień jednego i drugiego obozu nie mogę tu nie być - mówią Radiu Kraków byli więźniowie obozu. - Dla mnie jest ważna ta ściana. Tu jest pamięć tych wszystkich, których z tamtych czasów pamiętamy. I którzy tu zostali.
Główne obchody odbywały się w Brzezince. Przed Bramą Śmierci stanął ogromny namiot. W nim spotkali się byli więźniowie i delegacje ponad 40 krajów.
fot. M. Mędela
Wcześniej mszę odprawił kardynał Stanisław Dziwisz: "Póki jesteście, trzeba wzmocnić wasz głos"- mówił do byłych więźniów:
Czytaj: Bogdan Klich: "Prezydent Putin mógł przyjechać do Oświęcimia, ale nie chciał"
W uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau nie wzięła udziału rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaproszenie dostała dopiero we wtorek. Muzeum tłumaczy, że zapraszało przede wszystkim więźniów. Członkowie ich rodzin musieli wyrazić zainteresowanie uczestniczeniem w uroczystościach.
- Wdowy, dzieci, wnuki byłych więźniów to setki tysięcy osób. Trudno, żebyśmy wysyłali setki tysięcy zaproszeń. A jeszcze trudniej byłoby wybierać komu zaproszenie wysłać, a komu nie - tłumaczył dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński.
Witold Pilecki trafił do obozu śmierci dobrowolnie, zorganizował tam ruch oporu, a potem pisał jako jeden z pierwszych raporty z dokonywanych tam zbrodni.
Pierwsze uroczystości
Pierwsze kulturalne wydarzenia towarzyszące rocznicy w Oświęcimu odbyły się już w poniedziałek. O godzinie 17 w Galerii Książki odbyło się spotkanie z pisarzami, którzy przeżyli Holokaust.
- To 3 nazwiska: Zofia Posmysz, Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski - wyjaśnia Monika Raczyńska z biblioteki w Oświęcimiu. - To pisarze, świadkowie czasów wojny, przeżyli pobyt w obozie. W swojej twórczości zawarli ciężkie wojenne doświadczenia.
W poniedziałek odbył się również koncert w oświęcimskiej szkole muzycznej. Zagrali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły.
Dziennikarze relacjonują
Od grudnia niemal codziennie dziennikarzy z zagranicznych mediow można spotkać w centrum Oświęcimia. Pokazują oni zamek, starówkę, rozmawiają też z mieszkańcami - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.
Do tej pory materiały o tym, jak żyje się w Oświęcimiu przygotowało 40 ekip. Oprócz dziennikarzy z Niemiec, Francji, Rosji czy Włoch... Oświęcim pokażą też media w Chinach. Ma to być jeden ze sposobów na walkę z tzw. kłamstwem oświęcimskim i wyraźne oddzielenie, że Auschwitz to historyczna nazwa byłego nazistowskiego obozu, a Oświęcim to miasto, w którym ten obóz założyli Niemcy.
Zakaz noszenia broni
Oświęcim był we wtorek najlepiej strzeżonym miejscem w Polsce. Jak ktoś chciał się dostać do sektora dla widzów w Brzezince to musiał sie liczyć z kontrolami i musiał skorzystać ze specjalnego transportu, bo strefa wokół byłego obozu w Brzezince była zamknięta także dla pieszych. W całej gminie obowiązywał całkowity zakaz noszenia broni. Taką decyzję podjął Minister Spraw Wewnętrznych. We wtorek na uroczystości przyjechało ponad 40 rządowych delegacji. Wśród gości byli prezydenci Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy a także królewskie pary w Belgii, Holandii, Szwecji czy Norwegii. Przez cały dzień były również utrudnienia na drogach. Część ulic prowadzących do Brzezinki była zamkniętych. Kłopoty były również na trasach przejazdu delegacji z Krakowa do Oświęcimia.
(Marek Mędela/TVN24, x-news.pl/ew/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:53
Polacy źle oceniają lokalne władze, ale nie zawsze chcą zmiany. Politolog wyjaśnia dlaczego
-
17:47
Order dla Zełenskiego odebrany. Jak rosyjska propaganda wykorzystuje decyzję Nawrockiego?
-
15:58
Co żyje na przystankach i w tramwajach? Kraków bada miejski mikroświat
-
15:41
Policja ustaliła tożsamość kobiety wyłowionej z Wisły
-
15:28
Gmina chce zlikwidować farmę fotowoltaiczną. Owce i kozy będą lepsze?
-
15:00
Swiatłana Cichanouska w Krakowie. „Wolna Białoruś jest interesem całego regionu”
-
14:29
Chabas, berbelucha i zajzajer
-
14:13
Tańsze bilety w Krakowie? Ekspert: „Nie ma darmowej komunikacji miejskiej”
-
13:51
Koniec prac przy kluczowym obiekcie obwodnicy Oświęcimia
-
13:22
Śmieci nie zostały odebrane? Sprawdź, co zrobić
-
12:53
Burzowy front uderzył w Małopolskę. Trwa sprzątanie po burzach
-
12:51
Przemek Czaja: Fotografia ma wspólny mianownik z malarstwem
-
12:36
Są pieniądze na zabezpieczenie osuwiska w powiecie tarnowskim. Prace jeszcze w tym roku
-
11:49
Kraków zmniejszy liczbę kramów na Małym Rynku. Wystawcy protestują
-
11:43
Codzienne bariery dla osób z niepełnosprawnościami. "Wsparcie jest na wagę złota"
-
18:30
Uzależnienie wśród osób z niepełnosprawnościami to wciąż temat tabu. Anna Dymna rzuca światło na trudną rzeczywistość
-
15:05
Zdrowie zaczyna się w jamie ustnej
-
22:05
Instynkt – biologiczny autopilot czy mit?
-
10:45
Kraków prof. Agnieszki Chłosty-Sikorskiej - Służba zdrowia - odc. 1.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze