Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

70. rocznica wyzwolenia byłego obozu Auschwitz. 40 delegacji i byli więźniowie złożyli hołd

300 byłych więźniów i 4 tysiące gości z całego świata wzięło udział w Oświęcimiu w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości przez cały wtorek odbywały się w różnych częściach Oświęcimia. Gości przywitał obecny na obchodach prezydent Polski, Bronisław Komorowski.

Na uroczystości przybył prezydent Polski, Bronisław Komorowski, fot. M. Mędela

Posłuchaj rozmowy z ocalałymi więźnia z byłego obozu Auschwitz Birkenau. Materiał Marka Mędeli
Obchody 70. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz (2015 rok)

Główne obchody

Uroczystości  trwały cały dzień. O 9.00 delegacje z różnych krajów składały kwiaty w miejscach związanych z wyzwoleniem obozu Auschwitz. Byli więźniowie złożyli kwiaty przed ścianą straceń w byłym obozie Auschwitz I.

- Tu jest grób mojej matki, a ojca w Mauthausen. A ja jako były więzień jednego i drugiego obozu nie mogę tu nie być - mówią Radiu Kraków byli więźniowie obozu. - Dla mnie jest ważna ta ściana. Tu jest pamięć tych wszystkich, których z tamtych czasów pamiętamy. I którzy tu zostali.

Główne obchody odbywały się w Brzezince. Przed Bramą Śmierci stanął ogromny namiot. W nim spotkali się byli więźniowie i delegacje ponad 40 krajów.

fot. M. Mędela

Wcześniej mszę odprawił kardynał Stanisław Dziwisz: "Póki jesteście, trzeba wzmocnić wasz głos"- mówił do byłych więźniów:

 

Czytaj: Bogdan Klich: "Prezydent Putin mógł przyjechać do Oświęcimia, ale nie chciał"

W uroczystościach rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau nie wzięła udziału rodzina rotmistrza Witolda Pileckiego. Zaproszenie dostała dopiero we wtorek. Muzeum tłumaczy, że zapraszało przede wszystkim więźniów. Członkowie ich rodzin musieli wyrazić zainteresowanie uczestniczeniem w uroczystościach.

- Wdowy, dzieci, wnuki byłych więźniów to setki tysięcy osób. Trudno, żebyśmy wysyłali setki tysięcy zaproszeń. A jeszcze trudniej byłoby wybierać komu zaproszenie wysłać, a komu nie - tłumaczył dyrektor Muzeum Auschwitz, Piotr Cywiński.

Witold Pilecki trafił do obozu śmierci dobrowolnie, zorganizował tam ruch oporu, a potem pisał jako jeden z pierwszych raporty z dokonywanych tam zbrodni.

 


Pierwsze uroczystości

Pierwsze kulturalne wydarzenia towarzyszące rocznicy w Oświęcimu odbyły się już w poniedziałek. O godzinie 17 w Galerii Książki odbyło się spotkanie z pisarzami, którzy przeżyli Holokaust.

- To 3 nazwiska: Zofia Posmysz, Halina Birenbaum i Bogdan Bartnikowski - wyjaśnia Monika Raczyńska z biblioteki w Oświęcimiu. - To pisarze, świadkowie czasów wojny, przeżyli pobyt w obozie. W swojej twórczości zawarli ciężkie wojenne doświadczenia.

W poniedziałek odbył się również koncert w oświęcimskiej szkole muzycznej. Zagrali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły.

Dziennikarze relacjonują

Od grudnia niemal codziennie dziennikarzy z zagranicznych mediow można spotkać w centrum Oświęcimia. Pokazują oni zamek, starówkę, rozmawiają też z mieszkańcami - mówi w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Kwiecień z oświęcimskiego magistratu.

Do tej pory materiały o tym, jak żyje się w Oświęcimiu przygotowało 40 ekip. Oprócz dziennikarzy z Niemiec, Francji, Rosji czy Włoch... Oświęcim pokażą też media w Chinach. Ma to być jeden ze sposobów na walkę z tzw. kłamstwem oświęcimskim i wyraźne oddzielenie, że Auschwitz to historyczna nazwa byłego nazistowskiego obozu, a Oświęcim to miasto, w którym ten obóz założyli Niemcy.

 

Zakaz noszenia broni

 

Oświęcim był we wtorek najlepiej strzeżonym miejscem w Polsce. Jak ktoś chciał się dostać do sektora dla widzów w Brzezince to musiał sie liczyć z kontrolami i musiał skorzystać ze specjalnego transportu, bo strefa wokół byłego obozu w Brzezince była zamknięta także dla pieszych. W całej gminie obowiązywał całkowity zakaz noszenia broni. Taką decyzję podjął Minister Spraw Wewnętrznych. We wtorek na uroczystości przyjechało ponad 40 rządowych delegacji. Wśród gości byli prezydenci Polski, Niemiec, Francji i Ukrainy a także królewskie pary w Belgii, Holandii, Szwecji czy Norwegii. Przez cały dzień były również utrudnienia na drogach. Część ulic prowadzących do Brzezinki była zamkniętych. Kłopoty były również na trasach przejazdu delegacji z Krakowa do Oświęcimia.

 

 

 

(Marek Mędela/TVN24, x-news.pl/ew/ko)

Obchody 69. rocznicy wyzwolenia byłego obozu Auschwitz (2014)
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 22:35

    Pendolino tak szybko jechało, że nie zatrzymało się na stacji w Tarnowie

  • 22:33

    Resovia - Wisła 1-1 , czyli stracone 2 punkty!

  • 18:53

    Szkolny Budżet Obywatelski w Krakowie po raz czwarty. Zgłoszono 332 projekty

  • 18:10

    Światowy Dzień Książki w Krakowie Mieście Literatury UNESCO

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię