Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Zakończyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Zakończyły się uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Ostatnim akordem było złożenie w poniedziałek wieczorem zniczy przez byłych więźniów, przywódców państw i liderów organizacji międzynarodowych na pomniku ofiar obozu.

Fot. PAP/Łukasz Gągulski

Posłuchaj relacji reporterów Radia Kraków
75. rocznica wyzwolenia byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

Wśród składających znicze byli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhuser-Dudą oraz były więzień Auschwitz Marian Turski.

Pomnik znajduje się na końcu rampy kolejowej, na której od maja 1944 r. bieg kończyły dziesiątki transportów deportowanych do obozu, przede wszystkim Żydów, głównie z Węgier oraz likwidowanego getta Litzmannstadt, ale także m.in. Polaków z ogarniętej powstaniem Warszawy. Został wzniesiony także między ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów.

"Mamy straszne przeczucie, gdyż wiemy" - to było motto tegorocznych obchodów wyzwolenia byłego nazistowskiego obozu Auschwitz Birkenau. O godz. 15:30 przed Bramą Śmierci w Birkenau rozpoczęły się główna uroczystość 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau. Byłych więźniów i zagraniczne delegacje przywitał prezydent Andrzej Duda. Następnie głos zabrało czworo ocalałych z zagłady. Wcześniej, byli więźniowie niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą złożyli w wieńce pod Ścianą Straceń. Odbyło się również spotkanie prezydentów Polski i Izraela. 

Byli więźniowie wraz z prezydentem weszli na teren byłego obozu przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Część z nich pokonała poobozowe alejki pieszo. Wielu miało zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. byli więźniowie i prezydent, którym towarzyszył także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, złożyli wieniec z biało-niebieskich kwiatów, układających się w pasy. W jego centrum widniał czerwony trójkąt z literą "P". Symbolizuje on polskich więźniów politycznych, których Niemcy osadzali w swoich obozach. Był też wieniec z biało-czerwonych róż od prezydenta.

Przeczytaj: Piotr Cywiński: "to byli więźniowe są najważniejszymi gośćmi obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu"

„Przychodzę tu jak na cmentarz, każdego roku. Myślę o tych, którzy tu zostali. Sama tutaj byłam. Przywieziono mnie z Powstania Warszawskiego, 12 sierpnia 1944 r. Przyjeżdżam i przede wszystkim wspominam pewną małą dziewczynkę, która miała pięć lat. Gdy tu nas przywieziono, oddzielono nas od matek. To dziecko tak płakało, że po dwóch miesiącach zmarło z rozpaczy. Pryczę, na której zmarła, traktuję jak jej nagrobek. Rokrocznie stawiam tam małego aniołka i zmawiam modlitwę. To mnie uspokaja, że mogę jej złożyć cześć” – powiedziała była więźniarka Barbara Doniecka, która w chwili deportacji miała 10 lat. 

Ocalonych jest coraz mniej, ale co roku przyjeżdżają do b. obozu Auschwitz - WSPOMNIENIA B. WIĘŹNIÓW

Fot. Paweł Sawicki (Muzeum Auschwitz)/www.auschwitz.org

Przed południem w Oświęcimiu odbyły się też rozmowy prezydentów Polski i Izraela w Oświęcimiu. Jednym z tematów spotkania była niedawna nieobecność Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Prezydent nie pojechał na uroczystości do Jerozolimy, bo ich gospodarze nie zgodzili się, by wygłosił tam przemówienie. Przewidzieli natomiast wystąpienie Władimira Putina, który kilka dni wcześniej starał się przypisać Polsce współodpowiedzialność za wybuch II wojny światowej i oskarżał Polaków o antysemityzm. 

Czytaj: "Z wielką przykrością przyjąłem to, że w Jerozolimie pominięto udział Polski w tym wielkim dziele walki przeciwko nazistom..." 

Prezydenci Andrzej Duda i Reuwen Riwlin złożyli hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu - oficerowi AK, dobrowolnemu więźniowi Auschwitz i autorowi raportów o Holokauście, który po wojnie został zamordowany przez komunistyczne władze. Uroczystość miała miejsce na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, gdzie znajduje się pomnik rotmistrza. Prezydenci Polski i Izraela w ciszy i zadumie złożyli kwiaty przed monumentem, przy którym umieszczono flagi obu państw.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

W ceremonii, która odbyła się w asyście honorowej Wojska Polskiego, udział wzięła także córka rotmistrza - Zofia Pilecka-Optułowicz; obaj prezydenci przywitali się z nią i zrobili pamiątkową fotografię. Przy pomniku był obecny również dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz.

Pamiętamy o ochotniku do Auschwitz. O rotmistrzu W. Pileckim, także świetnym gospodarzu i ojcu w audycji Koło Kultury - 
Dokument historyczny

Prezydent Andrzej Duda był jedynym politykiem, który przemówił na dzisiejszych centralnych uroczystościach 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Polskie władze podkreślają, że w przeciwieństwie do niedawnych uroczystości na cześć ofiar Holokaustu w Jerozolimie, w Oświęcimiu najważniejszymi uczestnikami są nie politycy, ale byli więźniowie. Czwórka z nich zabrała głos. To: Batszewa Dagan, pochodząca z Polski Izraelska poetka, która przemówi jako pierwsza; następnie Else Baker - Sintini urodzona w Niemczech, która w Auschwitz-Birkenau trafiła do tzw. obozu cygańskiego. Swoje przemówienie miał też polski historyk i dziennikarz żydowskiego pochodzenia Marian Turski oraz Stanisław Zalewski, który do Auschwitz trafił jako 18-latek. 

Głos zabrali także przedstawiciele środowisk żydowskich oraz dyrektor Muzeum w Auschwitz-Birkenau.

Do Oświęcimia przyjechało ok. 200 byłych więźniów obozu i ocalonych z Holokaustu, a także reprezentanci 60 państw i organizacji międzynarodowych.

Przypominamy: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz – będą utrudnienia na drogach

 


Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. Obóz wyzwolili 27 stycznia 1945 r. żołnierze Armii Czerwonej. CZYTAJ

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

 

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

 

(PAP/ko)

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:34

    Oddział kardiologii w szpitalu im. Rydygiera po remoncie

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię