Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ocalonych jest coraz mniej, ale co roku przyjeżdżają do b. obozu Auschwitz

Przyjeżdżają co roku, aby ludzie nie zapomnieli o ogromie tragedii Auschwitz. 27 stycznia do byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przyjechało około 200 ocalonych z Holokaustu.

Fot. Paweł Sawicki (Muzeum Auschwitz)/www.auschwitz.org

Była więźniarka Barbara Dolniak podkreśla, że powrót w to miejsce jest dla niej za każdym razem bardzo trudnym przeżyciem. "Dostaję ciarek. Pamiętam, jak pędzono nas z wagonów. Jeden z mężczyzn wykrzyknął: rany boskie, to Oświęcim! Wtedy miałam 10 lat. Nie wiedziałam o co chodzi, ale szybko się przekonałam. I pamiętam już przez całe życie. To, co złe, pamięta się dłużej" - mówiła Radiu Kraków Barbara Dolniak. 

Byli więźniowie wraz z prezydentem weszli na teren byłego obozu przez bramę główną z napisem "Arbeit macht frei". Część z nich pokonała poobozowe alejki pieszo. Wielu miało zawiązane chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.

75. rocznica wyzwolenia byłego obozu Auschwitz II-Birkenau

Przed Ścianą Straceń na dziedzińcu Bloku 11. byli więźniowie i prezydent, którym towarzyszył także dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, złożyli wieniec z biało-niebieskich kwiatów, układających się w pasy. W jego centrum widniał czerwony trójkąt z literą "P". Symbolizuje on polskich więźniów politycznych, których Niemcy osadzali w swoich obozach. Był też wieniec z biało-czerwonych róż od prezydenta.

„Przychodzę tu jak na cmentarz, każdego roku. Myślę o tych, którzy tu zostali. Sama tutaj byłam. Przywieziono mnie z Powstania Warszawskiego, 12 sierpnia 1944 r. Przyjeżdżam i przede wszystkim wspominam pewną małą dziewczynkę, która miała pięć lat. Gdy tu nas przywieziono, oddzielono nas od matek. To dziecko tak płakało, że po dwóch miesiącach zmarło z rozpaczy. Pryczę, na której zmarła, traktuję jak jej nagrobek. Rokrocznie stawiam tam małego aniołka i zmawiam modlitwę. To mnie uspokaja, że mogę jej złożyć cześć” – powiedziała była więźniarka Barbara Doniecka, która w chwili deportacji miała 10 lat.

Więźniowie, podczas spotkania z dziennikarzami, mówili, aby wystrzegać się nienawiści. Podkreślali, że ci, którzy zrządzili im piekło, już dawno zostali osądzeni. Janina Iwańska, przewieziona do Auschwitz jako dziecko, apelowała, by edukować młodych ludzi, przekazywać im prawdę o wojnie i Holocauście. "Mówiłam o tym, że jeździłam na wakacje przez Treblinkę i już wtedy widziałam te wagony. Film z wypowiedzią został umieszczony w internecie. Już następnego dnia czytałam o starej Żydówie, która nie wie, co mówi. Że w tych wagonach nie było Żydów tylko polscy patrioci. A skoro jeździła na wakacje, to znaczy, że jej rodzice musieli być Volksdeutsche. Bo takie jest wyobrażenie. Brakuje podstawowego wykształcenia" - mówiła. Przez wiele lat po wojnie nie była w stanie przyjechać do Oświęcimia. Dawny obóz najpierw odwiedzili jej rodzice. Przyjechali tu z wycieczką z Oświęcimia. "Nie można ich było potem uspokoić. Co chwilę głaskali mnie po głowie. I twierdzili, że na pewno, na wystawie widzieli moje warkocze. Strasznie przeżyli tę wizytę" - wspomina Janina Iwańska. 

Emocje i wspomnienia w byłych więźniach wciąż są żywe. Wciąż nie pozwalają im na spokojny sen. "Zanim tu przyjechałem po 20 latach, obóz mi był towarzyszem. Był w moich snach. Nie uwolniłem się od tego, co zapamiętałem" - podkreśla Bogdan Bartnikowski, przewieziony do obozu jako 12-latek. Swój przyjazd do obozu zagłady dobrze pamięta też Zbigniewa Włodarczyk, wtedy Bogdaszewska. Do Auschwitz trafiła prosto z Powstania Warszawskiego. "Podjazd pociągu. Mój tato chwycił się za głowę i uderzał o ścianę. Krzyczał: Boże, gdzie nas przywieźli" - opowiada. 

Ściana Straceń, zwana też Czarną Ścianą lub Ścianą Śmierci, stała na dziedzińcu Bloku 11. Od jesieni 1941 r. esesmani przez dwa lata wykonywali przed nią egzekucje przez rozstrzelanie. Zgładzili w ten sposób ok. 5,5 tys. osób, głównie Polaków. W lutym 1944 r. Ściana została zdemontowana przez Niemców. Obecnie stoi tam jej replika.

Ściana Straceń jest tradycyjnym miejscem, w którym wszystkie oficjalne wizyty składają hołd pomordowanym.

 

Zobacz: 75 lat od wyzwolenia b. obozu Auschwitz. "W Oświęcimiu najważniejszymi uczestnikami będą nie politycy, ale byli więźniowie"

 

 

(RK, Teresa Gut, Marek Mędela, PAP/ek)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

Tematy:
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

  • 15:11

    Uwaga na drogach. W miejscowości Grodzisko w gminie Skała doszło doz zderzenia motocykla i samochodu osobowego. Jed… https://t.co/p0hXuo1BNl

  • 13:13

    Nowy Sącz: trwa akcja Pola Nadziei [ZDJĘCIA] https://t.co/mSxvmJM8Su

  • 11:43

    Cracovia Maraton wystartował po raz dwudziesty https://t.co/RRWB0mnjbz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię