Byli więźniowie i prezydent Duda złożyli kwiaty przed Ścianą Straceń w b. obozie Auschwitz

 

Prezydent Andrzej Duda wyraził ubolewanie z faktu pominięcia na czwartkowych uroczystościach w Jerozolimie informacji o udziale Polski po stronie aliantów w czasie II wojny światowej. 

Andrzej Duda poinformował, że rozmowa z izraelskim przywódcą dotyczyła także ubiegłotygodniowego Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie. Polski prezydent wyjaśnił swemu rozmówcy powody nieobecności na uroczystościach w Yad Vashem: "Z wielką przykrością przyjąłem to, że w Jerozolimie pominięto udział Polski w tym wielkim dziele walki przeciwko nazistom, sprawcom Holocaustu, że został on całkowicie w czasie tych uroczystości pominięty. I choćby z tej przyczyny nie mogłem być tam jako prezydent RP obecny. Pominięto polski udział w walce o wolność" - mówił prezydent. 

Andrzej Duda przypomniał, że w szeregach polskiej armii walczącej na wszystkich frontach II wojny światowej byli także Żydzi, obywatele Rzeczpospolitej. Dodał, że świadczą o tym groby na Polskich Cmentarzach Wojennych oznaczone Gwiazdą Dawida. Prezydent wyraził oczekiwanie, że inni również będą o tym pamiętali. 

Prezydent przypomniał też, że Mosze Kantor, organizator uroczystości w Jerozolimie, jest zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Była poważna wymiana zdań na tematy historyczne między - można powiedzieć - polskimi władzami a przedstawicielami Rosji. Mam nadzieję, że wszelkie wątpliwości są rozwiane i że nie będzie więcej prób zakłamywania historii. O to apelujemy. To jest związane z poczuciem godności Polaków, pamięci historycznej, pamięci wszystkich polskich rodzin, które straciły podczas II wojny bardzo wielu swoich bliskich" 

Andrzej Duda dziękował izraelskiemu przywódcy za obecność na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Jak podkreślił, stanowi ona widomy znak pamięci, sprzeciwu wobec nieludzkiego traktowania, nienawiści, wszelkich form wrogości i wobec antysemityzmu. 

"Pamiętamy, że Polska i naród polski są ofiarami II wojny światowej. Pamiętamy, że to Niemcy nazistowskie zainicjowały, zaplanowały i wykonały ludobójstwo na narodzie żydowskim w Polsce, jak również w innych miejscach" - oświadczył prezydent Izraela Reuwen Riwlin. Jak mówił, "nic nie zastąpi obchodzenia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na terenie Auschwitz, tego obiektu pamięci". "Nic nie zastąpi naszej obecności tutaj, która zapewnia, że nie zapomnimy na dobre i na złe. Naród żydowski jest narodem, który pamięta" - podkreślił prezydent Izraela.

Riwlin wskazał, że "zachowanie pamięci jest fundamentem ich spuścizny, jako narodu żydowskiego". "Nie kupczymy pamięcią. Pamięć kształtuje nasz charakter narodowy i wytycza naszą drogę, jako narodu. Nakazuje nam stać tu dzisiaj, pamiętać i przypominać" - mówił.

"Pamiętamy, że Polska i naród polski są ofiarami, ofiarami II wojny światowej. Pamiętamy ponad milion Żydów, którzy zostali zgładzeni w Auschwitz" - powiedział prezydent Izraela. Pamiętamy też - podkreślił - o tysiącach Romów i Sinti i tysiącach pomordowanych Polaków. "Pamiętamy, że to Niemcy nazistowskie zainicjowały, zaplanowały i wykonały ludobójstwo na narodzie żydowskim w Polsce, jak również w innych miejscach" - kontynuował prezydent Izraela. Zaznaczył, że "to ten naród ponosi pełną odpowiedzialność za swoje czyny".

Naród ten - powiedział prezydent Izraela - "otrzymał znaczącą pomoc w swoich morderczych czynach w całej Europie". "I to postępowanie, ta postawa również wymaga wzięcia za nią odpowiedzialności" - zaznaczył. "Zawsze będziemy pamiętać, czcić i cenić bohaterstwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, wśród których było tysiące Polaków, ponad 7 tysięcy Polaków, którzy narażali życie swoje i swoich rodzin, aby ratować Żydów" - powiedział prezydent Izraela. 

Rozmowy prezydentów dotyczyły także relacji polsko-izraelskich, sytuacji na Bliskim Wschodzie, wymiany młodzieży, działań w zakresie badań i rozwoju oraz współpracy wojskowej i w zakresie bezpieczeństwa. "Rozmawialiśmy o relacjach polsko-izraelskich, wymianie młodzieży, o wspólnych działaniach w zakresie badań i rozwoju, o badaniach w zakresie nowoczesnych technologii, o współpracy wojskowej i w zakresie bezpieczeństwa. I mogę państwa zapewnić, że we wszystkich tych obszarach dzisiaj współpraca Polski i Izraela układa się znakomicie, tak jak może nigdy się nie układała i ogromnie się z tego cieszę" - oświadczył Duda.

Prezydent powiedział, że cieszy go zwłaszcza wzrastająca liczba obywateli Izraela, którzy odwiedzają Polskę, "widząc w jaki sposób kultura żydowska przez stulecia wpisała się także w kulturę polską i jak współczesna Polska dba o te pamiątki swojej historii, jako także historii Polaków żydowskiego pochodzenia, którzy tu przez stulecia żyli". Duda wyraził oczekiwanie, że współpraca i przyjaźń, zwłaszcza pomiędzy młodymi obywatelami obu krajów, będzie się rozwijać.

Według prezydenta wśród tematów spotkania była także sytuacja na Bliskim Wschodzie; jak mówił Andrzej Duda, Riwlin wyjaśnił mu szczegółowo, jaki jest punkt widzenia Izraela na sytuację w Iranie, Iraku po wydarzeniach z ostatnich tygodni. Jak podkreślił prezydent, jest to "cały konglomerat sytuacji" obejmujący sytuację w Syrii i w Libanie. Jak podkreślił, to dla Polski ważne, bo polscy żołnierze są obecni w ramach misji pokojowej ONZ w Libanie, gdzie, jak zaznaczył, "dbają o to, by był pokój, by nie dochodziło tam do nowych konfliktów" oraz w Iraku, gdzie próbują wspierać to państwo w jego spokojnym rozwoju po wielu latach konfliktów zbrojnych.

Jak podkreślił, są to zatem kwestie dotyczące bezpieczeństwa naszych żołnierzy i współpracy międzynarodowej.

Prezydenci Andrzej Duda i Reuwen Riwlin złożyli wcześniej hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu - oficerowi AK, dobrowolnemu więźniowi Auschwitz i autorowi raportów o Holokauście, który po wojnie został zamordowany przez komunistyczne władze. Uroczystość miała miejsce na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, gdzie znajduje się pomnik rotmistrza. Prezydenci Polski i Izraela w ciszy i zadumie złożyli kwiaty przed monumentem, przy którym umieszczono flagi obu państw.

 


Główna ceremonia rocznicowych obchodów odbędzie się po godz. 15 przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów w komorach gazowych. Po przemowach uczestnicy ceremonii przeją wzdłuż rampy kolejowej i w ciszy złożą znicze przy Pomniku Ofiar Zagłady.

Do Oświęcimia przyjechało ok. 200 byłych więźniów obozu i ocalonych z Holokaustu, a także reprezentanci 60 państw i organizacji międzynarodowych. WIĘCEJ

75 lat temu Armia Czerwona otworzyła bramy obozu Auschwitz

 

(IAR, PAP, RK/ek)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.