|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Władze Krakowa chcą uporządkować użytkowanie w mieście elektrycznych hulajnóg

Władze Krakowa chcą się porozumieć z operatorami, którzy wynajmują elektryczne hulajnogi, co do zasad ich użytkowania w mieście. Chodzi m.in. o wyznaczenie miejsc, gdzie będzie można zostawić i wypożyczyć pojazdy, a także doprowadzenie do ograniczenia prędkości, z jaką będą mogły one jeździć m.in. na Plantach.

posłuchaj materialu Tomasza Bździkota

Fot. M. Lasyk

"Nie chcemy czekać na zmianę przepisów na poziomie krajowym i próbujemy zbudować umowę społeczną z operatorami, którzy oferują hulajnogi i mają w Krakowie wielu klientów wśród mieszkańców i turystów. Po trzech spotkaniach udało się wypracować rozwiązania dotyczące przestrzeni publicznej i prędkości, z jaką mogą poruszać się użytkownicy np. na Plantach" - mówił dziennikarzom dyrektor Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie Łukasz Franek.

Na obszarze zbieżnym ze strefą parkowania A i na Kazimierzu wyznaczona ma być przestrzeń dla hulajnóg – miejsca skąd można je zabrać i gdzie można je zostawić. "Operatorzy zgodzili się, że tylko w tych miejscach będą hulajnogi wynajmować. Ale nie mają wpływu, gdzie klient zostawi pojazd. Ustaliliśmy, że miasto weźmie na siebie przestawianie takich porzuconych hulajnóg do wyznaczonych punktów, ale na koszt operatorów" - wyjaśnił Franek.

Dodał, że operatorzy zgodzili się także na ograniczenie prędkości hulajnóg w miejscach takich jak Planty czy Park krakowski. Pojazd automatycznie zwalniałby, jeśli użytkownik wjedzie np. na Planty.

Przedstawiciele miasta rozmawiali z czterema operatorami. Jeśli ustne porozumienie uda się doprecyzować w styczniu, nowe zasady weszłyby w życie wiosną.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapowiadał w październiku, że nowe przepisy, które mają uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego (UTO) m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku.

 

(Tomasz Bżdzikot/PAP/łk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

62%
38%