|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Trwają starania o powołanie Muzeum im. W. Andersa w Krakowie

Rektor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ponownie rozpoczyna starania o powołanie Muzeum im. generała Władysława Andersa. Elementami ekspozycji byłyby zbiory Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Ma ono tysiące dokumentów i fotografii związanych z wyjściem ludności cywilnej ze Związku Sowieckiego w 1942 r. i jej dalszymi losami. W zbiorach znajduje się też kilkaset nagrań relacji cywilów i wojskowych związanych z armią Andersa. W ubiegłym roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński nie mógł udzielić placówce finansowego wsparcia. Prof. Kazimierz Karolczak, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, zapewnia, że znalazł sposób na uruchomienie muzeum.

Z rektorem UP, prof. Kazimierzem Karolczakiem rozmawiała Ewa Szkurłat

Fot. Ewa Szkurłat

Powołanie muzeum w takiej formie wspiera również Piotr Ćwik - wojewoda Małopolski. Zapowiedział, że uda się do Warszawy, by przeprowadzić rozmowy na ten temat z Ministrem Kultury i Ministrem Obrony Narodowej, prosząc o to, by jedno z tych dwóch Ministerstw objęło patronat nad powstającym muzeum. „Mam nadzieję, że uda nam się zarazić panów ministrów taką właśnie ideą »Muzeum w organizacji«, aby można było prowadzić digitalizację zbiorów, które już są, a jednocześnie myśleć nad tym, jaka będzie docelowa siedziba muzeum i poszukiwać środków na jego przygotowanie” – podkreślał wojewoda.

List intencyjny w sprawie utworzenia Muzeum im. gen. Władysława Andersa podpisano w Krakowie już w 2017 roku. Córka generała, senator Anna Maria Anders objęła inicjatywę patronatem honorowym.  Wówczas jedną z rozważanych lokalizacji był budynek Dworca PKP. Wsparcie merytoryczne "Muzeum w organizacji"  zapewnią pracownicy naukowi Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń Uniwersytetu Pedagogicznego. Centrum działa od 2011 r. w forcie „Skotniki” w Krakowie, a w swoich archiwach zgromadziło kilkaset relacji Polaków, którzy wyszli z Sowietów wraz z gen. Andersem, a którzy obecnie mieszkają m.in. w Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie, Australii, a nawet RPA.

 

Zobacz relację z poniedziałkowej wystawy na Uniwersytecie Pedagogicznym „Sybir - utrwalone w kadrze, zapamiętane w obrazach. 80. rocznica masowych wywózek Polaków”.

 

(Ewa Szkurłat)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

83%
17%