Pomysł władz Akademii Ignatianum o przyznaniu wyróżnienia dla profesora poparł metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który wystosował również stosowną prośbę do papieża Franciszka. Medal wręczyli profesorowi rektor Akademii Ignatianum prof. Józef Bremer oraz – w imieniu abp. Jędraszewskiego – rektor Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie prof. Wojciech Zyzak. Zwrócił on uwagę, że order jest przyznawany m.in. za zasługi dla Kościoła.

Arcybiskup Jędraszewski z przyczyn zdrowotnych nie mógł przyjechać na uroczystość. W liście okolicznościowym, odczytanym przez rektora krakowskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, przypomniał krótko zasługi prof. Stróżewskiego. Przypomniał m.in. zasługi dydaktyczne uczonego oraz publikacje jego autorstwa. Jak podkreślił metropolita krakowski, uhonorowany uczony na stałe wpisuje się w najnowsze dzieje Kościoła polskiego.

„Profesor Władysław Stróżewski wzniósł pomnik trwalszy od spiżu, filozofię, za którą jesteśmy mu winni wdzięczność” – powiedział prof. Paweł Taranczewski w laudacji wygłoszonej podczas uroczystości w Akademii Ignatianum. Jak ocenił, filozofia laureata jest „światłem dla ducha, które rozprasza mroki umysłu, leczy jego rany, pokazuje drogę filozoficznych poszukiwań”. Dodał także, że „Dar ten profesor ofiarował nam +in tempore opportuno+, w czasie właściwym, gdy bardziej niż kiedykolwiek był potrzebny, gdy bardziej niż kiedykolwiek byliśmy go złaknieni”.

W związku z przyznaniem medalu list okolicznościowy wystosował również wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. List odczytała rzeczniczka prasowa ministerstwa nauki Katarzyna Zawada.

Szef MNiSW przyznał, że spotkanie właśnie z filozofią w październiku 1980 r., było ważnym rozdziałem jego życia. Podkreślił, że wraz z innymi studentami czekał na wykłady prof. Stróżewskiego. „Bo Profesor Władysław Stróżewski nie tyle przekazywał studentom wiedzę historyczną, ile współfilozofował z gigantami starożytności i średniowiecza – z Platonem i Arystotelesem, ze świętym Augustynem i Tomaszem. Jego wykłady były niezapomnianą lekcją konsekwentnego podążania do prawdy. Niedościgłym wzorem elegancji i precyzji myślenia” – napisał minister Gowin.

Prof. Władysław Stróżewski odbierając wyróżnienie przyznał, że tyle zostało o nim powiedziane, „że aż strach; tego nie udźwignę przecież”. „Czuję się zobowiązany, żeby za te wszystkie wspaniałe słowa odwdzięczyć się w jakiś sposób” – wyznał i zaznaczył, że swoje przemówienie poświęci nie sobie, ale jednemu z pierwszych filozofów chrześcijańskich – św. Justynowi Męczennikowi (II w.). „Wszędzie, gdzie jest dążenie do prawdy, jest logos, czyli Chrystus” – powiedział Stróżewski przywołując nauki Justyna.

Urodzony 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie Władysław Stróżewski najpierw studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po ukończeniu studiów w Lublinie przez kolejne półwiecze swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Jagiellońskim. Był na tej uczelni kolejno dyrektorem Instytutu Filozofii, prodziekanem - a potem dziekanem - Wydziału Filozoficzno-Historycznego oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego. Do grona swoich nauczycieli i mistrzów zalicza Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydorę Dąmbską.

W myśli filozoficznej Stróżewskiego można zauważyć silne wpływy fenomenologii. Jest on autorem wielu książek z dziedziny estetyki, ontologii i etyki, m.in. "Istnienie i wartość", "Dialektyka twórczości", "Wokół piękna. Szkice z estetyki", "O wielkości. Szkice z filozofii człowieka", "Ontologia".

Stróżewski jest laureatem wielu nagród, w tym doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Lauru Jagiellońskiego. W latach 60. i 70. ub. wieku był członkiem redakcji miesięcznika "Znak", następnie członkiem zespołu tego pisma. Należy także do polskiego PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Prof. Stróżewski wykładał również w Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

Order Świętego Sylwestra (Ordo Sancti Silvestri Papae) został ustanowiony w 1841 r. przez papieża Grzegorza XVI dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznawany jest za wybitne zasługi na rzecz pontyfikatu oraz za osiągnięcia na polu nauki i sztuki. Mogą go otrzymać świeccy katolicy oraz niekatolicy (chrześcijanie, np. protestanci, prawosławni, a także niechrześcijanie).

 

Odznaka orderowa ma postać złotego emaliowanego krzyża maltańskiego. Na awersie widnieje wizerunek św. Sylwestra papieża, a na rewersie napis: „1841 Gregorius XVI restituit”.

 

Papież Pius X wprowadził podział orderu na cztery klasy: Kawalerów Wielkiego Krzyża, Komandorów z Gwiazdą, Komandorów i Kawalerów. Otrzymując order, otrzymuje się automatycznie członkostwo w Zakonie Rycerzy św. Sylwestra.

 

Prof. Władysław Stróżewski będzie gościem audycji Wieczorny gość

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.